Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MSCI Şoku ve Küresellere Ters Orantılı BIST 100’e Haftalık Bakış

12 Kasım tepki alışı beklediğimiz Borsa İstanbul, 16 Kasım Gülen gündemiyle kapanışını artıda gerçekleştirdi. Haftaya detaylı teknik bakış.
MSCI Şoku ve Küresellere Ters Orantılı BIST 100’e Haftalık Bakış
HABER GİRİŞ

12-16 Kasım haftasında küresel satış dalgasından kalma bir Pazartesiye başlarken, piyasalardan teki alışı bekledik. ABD vadelileri ve Asya borsalarında yükselişleri kaynak gördük. Ancak 97 seviyesinin üzerine çıkan DXY endeksi ve 2 yıllık tahvil faizlerindeki artış ABD kaynaklı risklerin devam ettiğini işaret etmişti.

Endeks açılışından sonra 93.300 puan civarına yükseliş gerçekleştirmiş ve ilk seansın sonlarında kazanımlarını iade etmişti. 2. seansta da düşüşünü sürdürdü ve günü ekside kapattı. 

Salı Ayı Piyasalarını İşaret Eden Görünüm

Haftanın İkinci İşlem Günüden Ayı Piyasası SinyaliPazartesi beklentimizin tersine negatif görünüm sergileyen Borsa İstanbul, Salı günü ayı piyasalarını işaret etti. Haftanın ikinci işlem gününde beklentimiz aşağı yönlü serinin başlamış olabileceği ve küresel satış baskısında BIST 100’de %0.5-%1.0 civarında kayıp verilebileceği yönünde gerçekleşmişti.

Dünya piyasalarında da haftanın ilk gününde satışlar sertleşti. Euro bölgesinde İtalya bütçe gerginliği, ABD tarafında otomotiv ithalatına vergi koyma değerlendirmeleri ve Apple satışlarının yavaşladığı endişesi Avrupa ve ABD hisse senetlerinde %2-%3 civarında kayıplara neden oldu.

Ancak destek bölgelerinde direnen endeks, 1. seansını pozitif tamamladı, 2. seansta da iyi performans sergiledi ve gün sonuna doğru kazanımların birazını iade etse de artıda bir kapanış gerçekleştirdi. 

GCM Yatırım Banner

Çarşamba MSCI Şoku

Çarşamba Günü MSCI Şokunda Borsa İstanbulEndekste 12 Kasım Pazartesi hareketleri ve küresel piyasalarda görüntünün negatif oluşu kaynaklı, Salı gününde ayı piyasası işareti algıladığımız grafikler yukarı yönlü çalıştı ve kayıbını telafi etmeye başladı. Çarşamba gününde gündem MSCI oldu. Endeksten çıkartılan 6 Türk şirketi kaynaklı ve dünya borsalarında derinliği artan satıcılı grafiklerin desteğinde BIST’ten satıcılı bir açılış gerçekleşti.

Ancak karamsar beklentilerin aksine Borsa İstanbul bu olumsuz gelişmeyi beklendiğinden kolay atlattı ve birinci seansta verdiği kayıpları ikinci seansta telafi etti ve Pazartesi-Salı’dan kalma seviyelerde dirençleri test ederek, 93.300  civarında bir kapanış gerçekleştirdi.

Perşembe MSCI’ya Rağmen Pozitif Ayrışma

15 Kasım Perşembe BIST Pozitif Ayrışma GünüPerşembe gününe, Avrupa ve ABD borsalarındaki açılışların BIST’tin sergilediği pozitif kapanışlara benzer olumlu görüntüler oluşturduğunu gözlemleyerek giriş yaptık. MSCI şokuna rağmen küresel piyasalardan pozitif ayrıştık. Ancak küresellerde açılış ve işlem gününde kazanımlar kapanış saatlerinde iade ediliyor ve gün ekside kapanmıştı.

İşlem gününden beklentimiz %1.0 civarında bir toparlanma idi. 93.500 civarında açılış yapan BIST 100 ilk seansın sonlarına doğru yaklaşık 600 puan civarında bir kayıp gösterdi. İkinci seansta yukarı yönlü telafi edilen kayıp günün son saatlerine doğru tekrar gevşedi ve günü ekside 93.200 puan civarında kapattı.

Perşembe günü ABD endekslerindeki kapanış pozitif gerçekleşti. Hisse senetlerindeki toparlanma, BIST 100’ün günlerdir piyasaya ters yeşil hareketlerine eşlik etti. 

Cuma Önemi İade Gündeminde Piyasalar

16 Kasım Cuma Günü Gülen İadesi Başlığında Piyasa Yansıması OlumluyduCuma gününün en önemli sorusu “Gülen iade edilecek mi?” olmuştu. Geçmişte gözlemlenen 1999 yılı Öcalan’ın yakalanması ile Borsa İstanbul’da pozitif yansıma görülmüş endekste %20 civarında bir değerlenme kaydedilmişti.

Bu veri ışığında Gülen sürecinin yansıması NBC’den gelen ilk haberde iadesine dair çalışmalar olduğu ibaresi BIST’te olumlu karşılandı. Borsa İstanbul gün içersinde 94.000 puan seviyelerini test etti. Devam eden işlemlerde aşağı yönlü gevşeyen endeks günü %0.34’lük bir toparlama ile 93.616,45 seviyesinden kapattı.

Haftalık Değişiminde Pozitif Görünümlü BIST 100

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==BIST 100’ü haftanın ilk işlem gününde 92.000 desteğinde, 93.650 direncinde ve 92.890 pivotunda incelenmişti. Haftanın son işlem gününde ise 92.650 desteği ile 93.950 direncinde (94.000 psikolojik direnç) ve 93.350 pivot noktasında gözlemlendi.

Endeks gerçekleşen işlemler sonucunda haftayı, (7 günlük fark) %0.12 değerlenme ile kapattı. 

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın