Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST MSCI Şokuyla “U” Dönüşü Yaptı, THYAO ve PGSUS Primleniyor

Borsa İstanbul Salı günü aldıklarını küresel satış baskısı ve MSCI şoku kaynaklı iade ediyor. THYAO ve PGSUS gibi hisse senetleri ters orantılı hareket ediyor.
BIST MSCI Şokuyla “U” Dönüşü Yaptı, THYAO ve PGSUS Primleniyor
HABER GİRİŞ

Türk hisselerinde MSCI şoku negatif reaksiyon yarattı. Küresel piyasalardaki satış baskısı devam ediyor. ABD hisselerindeki kayıplara paralel Güney Amerika ve Asya borsalarında satıcılı bir seyir görülüyor. Türkiye’nin de içinde olduğu Avrupa borsaları ABD kaynaklı satış baskısına rağmen günü yükselerek kapatmıştı.

Dünya borsalarındaki gerileme ve MSCI endeksinden (BIST 100 ağırlığı %6.8) CCOLA, EKGYO, TOASO, VAKBN, ULKER, YKBNK şirketlerinin çıkartılması kaynaklı Borsa İstanbul’da düşüşler pekişebilir. Petrol fiyatlarındaki sert geri çekilme kaynaklı THYAO ve PGSUS gibi hisselerde gerçekleşecek olası yukarı yönlü hareketler negatif tabloyu dengeleyebilecek olsa da endekste aşağı yönlü görünüm ağırlığını koruyor. Hisselerin BIST 100 endeksinde temsil ettiği oran %5.5 civarında.

Spot ve Vadeli İşlemlerde Yön Aşağı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==BIST 100 endeksinde haftanın üçüncü işlem günü dünkü toparlanmaya ters orantılı bir açılış gerçekleşti. Negatif başlangıca kaynak görülebilecek nedenleri sıraladığımız gelişmeler ışığında endeksi incelediğimiz teknik noktalara baktığımızda; 92.350 seviyesine dikkat ederken altında 91.700 ve 90.550 puan seviyelerini yorumlanan destek, yukarısında 93.450 ve 94.150 puan seviyelerini direnç olarak gözlemliyoruz.

Vadeli endeks Aralık kontratına baktığımızda grafikler %0.48 değer kaybıyla 119.150 seviyesinde hareket ediyor. 118.1675 seviyesinde olası bir desteğe dikkat ederken, 120.8420 bandında bir direnç seviyesi gözlemliyoruz.

Vadeli döviz Kasım kontratında %0.63’lük daralma gerçekleşirken 5,5049 bandından işlem görülüyor. Kontrat 5,5060 seviyesindeki direncinin altında seyrediyor ve aşağı yönlü hareketin pekişmesi ile 5,4690 seviyesinde olası bir destekten bahsedilebilir. Spot dolar anlık %0.31 değer kaybı ve 5,4626 TL’den gözlemleniyor.

GCM Yatırım Banner

Hazine Yeni İhalesinde Yine Beklenenin Altında Borçlandı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Hazine ve Maliye Bakanlığı dün düzenlediği 2 yıllık gösterge tahvil ihracıyla 0,3 milyarı piyasadan olmak üzere toplamda 1,1 milyar TL borçlandı. Piyasa beklentisi kamu satışları dahil toplamda 1,5 milyar TL seviyesinde borçlanmaydı. Dünkü ihale ile birlikte Hazine son 2 günde toplamda 3,1 milyar TL borçlandı (0,8 milyar TL piyasadan). 

Kasım Ocak iç borçlanma stratejisine göre Hazine’nin Kasım’da 21,8 milyar TL iç borç geri ödemesi bulunuyor. Bu bağlamda ihalelerde az borçlanma olması piyasaya likidite sağlanacağı anlamına geliyor. İlave likiditenin Merkez Bankası tarafından düzenlenen ihaleler ile sterilize edilip edilmeyeceğini yakından takip edeceğiz.

AKSEN’in İptal Başvurusu ve ARCLK Gelişmeleri Olumlu

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Yurt içi şirket gelişmelerine baktığımızda Aksa Enerji’nin 115 MW kurulu gücündeki Manisa doğal gaz santralinin üretim lisansının iptal edilmesi içi EPDK’ya başvuru yaptığı dikkatimizi çekiyor. Serbest piyasa koşullarında Türkiye sınırları içerisinde rekabetçi bir fiyattan elektrik üretimi gerçekleştirme imkanı gittikçe azalan santralin, yurt dışında dolar bazla getiri ile yüksek marj sağlayabilecek potansiyel projelerde kullanılması planlanıyor.

AKSEN  günlük bazda -%2.86 ile 3,06 TL civarında işlemlerine devam ediyor. Şirketin bugün sergilediği performans 52 haftalık değişim oranında kaydettiğimiz değer kaybını destekliyor ve güncel kayıp -%20.26 oranında gözlemleniyor.

Beko Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’na satınalma planlıyor. Mergermarket’te yer alan habere Arçelik’e bağlı ortaklığı Beko Rusya geleneksel organik büyümesini desteklemek için Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu satınalmalar planlıyor. İlgili haberde söz konusu potansiyel satınalma ile ilgili değerleme ve toplam yatırım bütçesi ile ilgili detaylı bilgi bulunmamakta.

ARCLK %1.57 değerlenme ile 16,14 TL seviyesinde işlemlerine devam ediyor. Hisse aylık değişiminde %23.21 oranında bir değer artışı göstermişti, bu pozitif gelişme 3. çeyrek mali tablosunda gerçekleştirdiği karlılık kaynaklı incelenmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.