Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

MSCI Türkiye Endeksi’nden Çıkarılan Şirketler Küçük Ölçeklilere Eklendi

Dün konuşulmaya başlanan Endeks Revizyonu Raporu kapsamında MSCI Türkiye Endeksi'nden çıkarılan şirketlerin birkaç tanesi küçük ölçekli şirketler listesine alındı. İşte detaylar;
MSCI Türkiye Endeksi’nden Çıkarılan Şirketler Küçük Ölçeklilere Eklendi
Son Güncelleme: 

MSCI Inc. tarafından geçen hafta yapılan basın açıklamasında ilk bilgileri alınan şirket değişimleri, bugün tam olarak açıklandı. Kasım 2018 yarıyıllık endeks revizyonu, bugün erken saatlerde açıklanırken, listeden çıkarılan şirketlerden bazılarının küçük ölçekli şirketler listesine eklendiği gözlendi. Bazıları ise listeden tamamen çıkartıldı.

Bazı hisselerin MSCI Türkiye endeksinden çıkartılmasıyla birlikte satış baskısına maruz kaldığı ve borsanın düşüş yaşadığı gözlendi.

MSCI Türkiye Endeksi Şirket DeğişiklikleriEndeks Revizyonu Raporu’na göre; Coca Cola İçecek AŞ, Emlak Konut GYO, Tofaş Türk Otomobil Fabrikası, Ülker Bisküvi, Türkiye Vakıflar Bankası ve Yapı Kredi Bankası, MSCI Türkiye Endeksi’nden çıkartıldı. Bu şirketlerden; CCOLA, EKGYO, ENJSA, SOKM, ULKER küçük çaplı şirketler listesine eklendi.

Türkiye Küçük Ölçekli Şirketler listesinden çıkartılan şirket ise; Akçansa Çimento, Alarko Holding, Albaraka Türk, Avivasa Emeklilik, Borusan Mannesmenn, Çimsa, İpek Doğal ve Logo Yazılım şeklinde sıralandı.

MSCI Türkiye endeksine ekleme yapılmazken, değişikliklerin 30 Kasım kapanışından itibaren geçerli olacağı bildirildi.

MSCI Türkiye Endeksi'ne Ekleme YapılmadıMSCI tarafından Türkiye hisse senetleri ile ilgili yapılan son değişiklik Mayıs ayında duyurulmuştu. Bu değişiklikte ise 1 Haziran itibariyle Türk Telekom, Türkiye Endeksi’nden çıkarılmıştır. MLP Sağlık Hizmetleri ise MSCI Türkiye Küçük Ölçekli Şirketler Endeksi’ne eklenmişti. O tarihte yapılan bir diğer değişiklik ise Adana Çimento, Beşiktaş, Fenerbahçe, Goodyear, Gübre Fabrikaları ve İş Gayrimenkul Yatırım’ın küçük ölçekli şirketler listesinden çıkarılması olmuştu.

Endekste yapılacak değişikliklerin piyasa üzerindeki etkisinin sınırlı olacağı; ama şirketler kapsamında etkilerinin görülebileceği söylendi.

MSCI Değişikliklerinin Etkisi SınırlıMSCI Türkiye Endeksi’nden çıkarılan 6 şirketlerin BIST 100 endeksindeki ağırlıkları yüzde 6,8 oranında bulunuyor. Bu şirketlerin MSCI Türkiye Endeksi’nden çıkarılması, BIST 100 endeksinde yüzde 0,3 puanlık satıcılı seyrin de nedeni olduğu yorumlandı. MSCI sadece Türkiye endekslerinde değişikliğe gitmezken; gelişen piyasalar, İslamik endeksler ve Çin şirketleri ile ilgili yapılan değişikliklerin ön plana çıkması dikkat çekti.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Dünyanın başlıca endeksleme hizmeti sağlayıcısı olan MSCI, endeksler kapsamında yaptığı değişikliklerle birçok uluslararası fon tarafından kabul edilen göstergeleri de revize etmiş oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu