Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul Küresel Piyasalardaki Satış ve MSCI Şokundan Pozitif Ayrıştı

Borsa İstanbul küresel piyasalarda derinleşen satış baskısı ve MSCI olumsuz gelişmesine rağmen pozitif ayrışmasını sürdürüyor.
Borsa İstanbul Küresel Piyasalardaki Satış ve MSCI Şokundan Pozitif Ayrıştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalarda satış dalgası devam etse de Borsa İstanbul pozitif ayrışıyor. Dünya borsalarında görülen baskılı tablo Almanya ve Japonya ekonomilerinde izlenen küçülme ve Çin’in yavaşlama tahminleri kaynaklı değerlendirilebilir. İzafi daha iyi görünümde olan ABD şirketlerinin yüksek oranlı değerlemeleri satış tan kaçınmalarına engel oldu. Wall Street dün pozitif bir açılış gerçekleştirse de yönünü koruyamadı ve tekrar satıcılı kapattı. 

Gelişmekte olan ülkelerde içsel büyüme dinamikleri daha güçlü oluşundan dolayı küresel piyasalarda rastladığımız satış baskısına karşı daha dirençliler. Derinlik kazanan aşağı yönlü tablolarda satıcılı kapanan endekslerin aksine GOU piyasalarında dün kapanışlar %1-2 primlenmeler ile gerçekleşti.

MSCI “Şok”una, Toparlanmayla Yanıt!

Toparlanmasını Sürdüren Endeks OlumluSon günlerde sık sık “şok” içeren başlıklar görüyorduk. Dünkü şokumuz, MSCI endeksinden çıkarılan 6 Türk şirketi kaynaklıydı. Küresel piyasalarda satış dalgasının derinlik kazanarak devam ettiği süreç göz önünde bulundurulduğunda, MSCI şokuna rağmen pozitif ayrışmayı başaran Borsa İstanbul’un teknik açıdan güçlü olduğuna bir işaret görebiliriz. 

Avrupa tarafında İngiltere Brexit ve İtalya bütçe planlaması problemlerinin baskıladığı borsalar, ABD’de yüksek değerlenmeler kaydeden ve satış kanadına kırılgan olan teknoloji önde olmak üzere diğer şirketler ve Asya piyasalarında Çin’in küçülme sinyalleri, Japonya ekonomisinde gözlenen küçülme ve ABD Çin ilişkileri finansallara satış yönlü yansıyor. Bu tablodan pozitif ayrışmasını sürerek nispi pozitif ayrışmasını sürdürmeyi başaran BIST için olası senaryo olumlu görünüyor. 

Yukarı Yönlü İlk Durak 94 Bin Olabilir

Pozitif Ayrışmasını Zorlu Şartlara Rağmen Sürdüren BIST'ten Beklenti Dirençlerini KırmasıBorsa İstanbul’a teknik olarak baktığımızda MSCI endeksinden çıkarılan 6 şirkette satıcılı tabloların bir süre oluşma ihtimali olası bir senaryo olarak görülebilir. BIST 100 Perşembe günü açılışını pozitif yönde yaparken anlık %0.12 değerlenme ile 93.402,32 puandan işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner

92.950 seviyesini yakından takip ettiğimiz endeks, aşağıda ilk olarak 92.250 ve sonra 91.300 seviyelerinde yorumlanan destekleri ile karşılaşabilecek iken, yukarı çizilen grafiklerde teknik ve psikolojik açıdan görece önemli 94.000 direnci ve kırılması halinde olası 94.700 direnci ile karşılaşabilir. Ayrışmasını pozitif sürdüren endeks için 95 bin bandına en yakın seviyelerde çizilecek grafikler, yukarı yönlü harekete ivme kazandırabilir. 

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın