Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST 100’de Pozitif Açılış, VAKBN Gelişmesi ve Döviz Mevduatlarına Bakış

Haftanın son işlem gününde BIST 100 pozitif görünüm sergiliyor, döviz mevduatlarında hanehalkı arttı şirketler azaldı. VAKBN gelişmesi ve BIST 100'e teknik bakış...
BIST 100’de Pozitif Açılış, VAKBN Gelişmesi ve Döviz Mevduatlarına Bakış
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalara satış bulaştıran endeksler, son beş günlük düşüş serilerini bozdu ve kapanışta pozitif tarafa kalmayı başardı. Wall Street borsa endekslerinde son günlerde görülen ciddi satıcılı grafikler Çarşamba günü pozitif kırıldı. Aşağı hareketten dönülmesine yardımcı olan teknoloji şirket hisselerinde kaydettiğimiz tepki alışları satıcılı diziyi bozdu. Piyasalarda gözlemlenen toparlanma ABD tarafından Çin’e getirilecek ilave vergiyi beklemeye aldığı haberi etkili oldu. 

Dünya piyasalarında toparlanmaya karşılık Türkiye varlıklarında %1 civarında olumlu yansımalar kaydedilebilir. Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesi konusunda yakından takip ettiğimiz NBC haberi ve F-35 savaş uçaklarıyla ilgili raporun kongreye sunulması da Türkiye varlıklarında görülebilecek yükselişi destekleyebilir.

Gelişmelerden sonra dün gece Türk lirasında ve iShares MSCI Türkiye ETF %1.5-2.0 civarında primlenme kaydetti. ABD Dış İşleri Bakanlığı sözcüsü Nauert’in yalanlaması ve tepki alışının kısmen iade edilmesine rağmen NBC haberi önemsenmekte ve yakından takip edilmekte.

Döviz Mevduatlarında Hanehalkı Artarken, Şirketler Azaldı

Şirket Döviz Mevduatları Azalırken Hanehalkında Artış GözlemlendiKasım ayının ilk haftasında hanehalkı ve şirketlerin döviz mevduatı bir önceki haftaya kıyasla her birinde 0.4 milyar dolar arttı. Son 9 haftada hanehalkı döviz mevduatlarındaki artış serisi neticesinde 5.7 milyar dolar artış kaydedildi. Böylece yılbaşından bu yana hanehalkı döviz mevduatlarındaki gerileme 3.2 milyar dolara ulaşırken, şirketlerin döviz mevduatı 1.1 milyar dolar azaldı.

Aynı hafta hisse senedi piyasalarında 151 milyon dolarlık, tahvil piyasasında 448 milyon dolarlık bir yabancı para girişi kaydedildi. Yılbaşından bu yana hisse senedi piyasasından 1.3 milyar dolarlık çıkış ve tahvil piyasasına 1 milyar dolar para girişi gerçekeleşti.

GCM Yatırım Banner

Veri gelirlerindeki performansta dikkate değer bir zayıflama görülüyor. Gelirlerdeki zayıflama ÖTV gerilerindeki düşüşten kaynaklandı. Petrol ve doğalgaz ürünlerinden alınan ÖTV yıllık bazda %47 azalırken, motorlu taşıtlardan alınan ÖTV %71’lik bir gerileme kaydetti.

Petrol ve doğalgaz gerilemesi -5 puan katkı, motorlu taşıt gerilemesi ise -3 puan katkı yansıttı. Kasım ayında otomotiv sektörü bazlı yapılan vergi indirimleri neticesinde talepte görülebilecek olası artış ÖTV gelirlerinde bir toparlanmaya neden olabilir.

Enflasyon beklentilerindeki yukarı yönlü ivme Kasım ayında hız kesti. Lakin enflasyon verisindeki sürpriz yükseliş, yıl sonu enflasyon beklentilerini yukarda tutmaya devam ediyor. Önümüzdeki ay PPK toplantısı öncesinde bir beklenti anketi daha yayınlanacak ve bu açıklamayı da takip edilecek önemli veriler arasında not ediyoruz.

Yurt İçi Gelişmelerde VAKBN ve BIST 100 Görünümü

VAKBN Yeni Genel Müdürlük Binası Aldı, BIST 100 Pozitif Açılış KaydettiYurt içi şirket gelişmelerinde Vakıfbank Vakıf GYO’ya ait İstanbul Finans Merkezi projesi kapsamında bulunan ve genel müdürlük olarak kullanılması planlanan ofislerden bir kısmını satın alacağını duyurdu.

Toplam 81.405 m² satılabilir veya kiralanabilir alana sahip banka, A kule bloğunun ofis üniteleri içerisinden 22.900 m² alana 300 milyon TL ödeyecek. Gelişme banka kira giderlerini azaltacak olsa da nakit çıkışlarına katkı yapacağından dolayı hafif olumsuz bir tablo olarak yansıyabilir. 

Borsa İstanbul %0.38’lik bir değerlenme ile 93.652,39 puandan işlem görüyor. Haftanın son işlem gününde açılışı pozitif yapan endekste 93.300 noktasını yakından takip ediyoruz. Destek olarak yorumlanan seviyelerde 92.700 ve 92.000 puan gözlemlenirken, direnç bölgelerinde ise 94.000 ve 94.600 bandı yorumlanmakta.

Yukarı yönlü hareketlerde bankacılık endeksi hisse senetlerinde %1 %1.5 civarında primlenmeler gözükürken THYAO %0.68 ve ASELS %0.79’luk değer artışı sergiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.