Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Morgan Stanley Yaklaşan TCMB Toplantısı Öncesi Beklentisini Paylaştı

Yatırım bankası Morgan Stanley, Merkez Bankası’nın faiz toplantısı öncesi beklediği kararı paylaştı. Ayrıntılar geliyor…
Morgan Stanley Yaklaşan TCMB Toplantısı Öncesi Beklentisini Paylaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’nin önde gelen bankalarından Morgan Stanley, yaptığı değerlendirmede, Merkez Bankası’nın (MB) politika faizini yüzde 50’de sabit tutmasını beklediklerini açıkladı. Banka, parasal sıkılaştırmanın iç talep ve enflasyon üzerindeki gecikmeli etkilerini izlemeye devam eden Merkez Bankası’nın bu kararının piyasa beklentileri ile uyumlu olduğunu belirtti.

Yatırım bankası mevcut parasal duruşun Mart ayı sonundan bu yana net döviz pozisyonunda kayda değer bir iyileşme sağladığını vurguladı. Bu iyileşmenin döviz kaynaklı enflasyon baskılarını azaltmaya ve enflasyon beklentilerinde kademeli bir iyileşmeye destek olduğunu belirten banka, buna rağmen iç talep ve enflasyonda henüz belirgin bir yavaşlama görülmediğini ifade etti.

Raporda, Para Politikası Kurulu’nun (PPK) 2024 sonu için öngörülen yüzde 38-42 enflasyonla mücadelede risklere karşı daha fazla faiz artışı için kapıyı açık tutmasının beklendiği kaydedildi.

Morgan Stanley değerlendirmesinde, rezerv birikiminin devam edeceği beklentisiyle birlikte, TCMB’nin bankalararası faiz ve TL mevduat faizlerini desteklemek için ek TL sterilizasyon araçları uygulamaya koyacağını beklentisini paylaştı.

Bu durumun, net açık piyasa operasyonları fonlamasının tekrar pozitif bölgeye gelmesi için TL zorunlu karşılıklarının artırılması şeklinde olabileceği tahmin edildi. TCMB, Haziran 2023’ten itibaren sıkılaşma politikasına geçiş yapmış ve politika faizini yüzde 50 seviyesine çıkarmıştı.

GCM Yatırım Banner

TCMB, faiz kararını alacağı toplantısını Perşembe günü gerçekleştirecek. Alınacak olan faiz kararının yanı sıra ilerleyen süreçte uygulanacak politikaya ilişkin ipuçları piyasalar tarafından takip edilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın