Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Morgan Stanley, TCMB’den Perşembe Günü Ne Bekliyor?

Yabancı yatırım kuruluşları, bankalar ve finans şirketlerinden TCMB için tahminler gelmeye devam ediyor. Morgan Stanley, Ekim için beklentisini açıkladı.
Morgan Stanley, TCMB’den Perşembe Günü Ne Bekliyor?
HABER GİRİŞ

Yurt içi piyasalar, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) 26 Ekim’de alacağı faiz kararını merakla bekliyor. ABD’nin New York merkezinde bulunan yatırım bankası Morgan Stanley, TCMB’nin politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 30’dan yüzde 35’e yükselteceğini tahmin ediyor.

Yayımlanan raporda, Kasım ayında ise Türkiye’de faiz oranının yüzde 37,50 düzeyine çıkacağı öngörüldü. TCMB’nin kısa vadeli hedeflerinde yukarı yönlü güncelleme yapacağı ifade edildi.

2 Kasım’da kamuoyu ile paylaşılacak olan Enflasyon Raporu’na işaret edildi ve Eylül ayında yayımlanan Orta Vadeli Program’da 2023 yıl sonu tahmininin yüzde 65 ile daha yüksek olduğu belirtildi. Morgan Stanley, yıl sonu için yüzde 67,1 olan enflasyon beklentisine dikkat çekerek TCMB’nin daha önceden yüzde 58 olarak belirlediği tahminini artırmasını bekliyor.

2024’te Ne Olacak?

Banka, TCMB’nin Kasım’dan sonra faiz artırımlarında bir müddet ara verebileceğini kaydetti ve 2024’te ilk artışın Nisan’da 250 baz puan şeklinde gerçekleşebileceğini ifade etti.

Morgan Stanley, finansal piyasa koşullarının sıkı olduğu bir ortamda, Türkiye’de yıllık enflasyonun 2024 sonunda yüzde 42,5’e düşebileceğini duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Almanya’dan Deutsche Bank ise politika faizinin 500 baz puan yükseltileceğini öngörmüştü.

TCMB, Eylül’de yaptığı son toplantıda faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.