Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankacılık Devi Deutsche Bank’tan Türkiye için Faiz Tahmini!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 26 Ekim Perşembe günü açıklayacağı faiz kararıyla ilgili beklentiler gelmeye devam ediyor. Alman bankasının faiz tahmini ne?
Bankacılık Devi Deutsche Bank’tan Türkiye için Faiz Tahmini!
HABER GİRİŞ

Almanya’nın en büyük bankalarından biri olan, merkezi Frankfurt’ta bulunan Deutsche Bank, Türkiye için yeni notunu paylaştı. Bankanın ekonomistleri Yigit Onay ve Christian Wietoska, Orta Doğu’dan kaynaklı yükselen jeopolitik risklere ve bunların Türkiye’nin enflasyon ile ödemeler dengesi üzerindeki etkilerine dikkat çekti.

Para politikasına yönelik beklentilerini değiştiren banka, Kasım ve Aralık aylarında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 250 baz puanlık faiz artışı beklediklerini açıkladı. Ekim için gelecek hafta açıklanacak olan politika faizi için beklenti 500 baz puan seviyesinde.

Ekonomistler, faiz artışlarının bir haftalık repo faizinin yüzde 40 düzeyine ulaşmasıyla sona ereceğini düşünüyor. Yüzde 40 seviyesine yıl sonundan önce ulaşılacağı beklentisi öne çıkıyor.

Paylaşılan notta, beklentiler dahilinde yüzde 40 seviyesinin, enflasyon beklentilerini kontrol alma, TCMB’nin ekonomiyi sürdürülebilir bir patikaya sokma ve kredibilitesini sağlamlaştırma planlarıyla uyumlu olacağı ifade edildi.

TCMB, 21 Eylül’de yaptığı son toplantıda politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 25’ten yüzde 30’a çıkardı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.