Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Morgan Stanley Öngördü: TCMB’de Faiz İndirimi Zamanı

Morgan Stanley, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz indirimi için belirlediği tarihi açıkladı. Detaylar haberin içerisinde;
Morgan Stanley Öngördü: TCMB’de Faiz İndirimi Zamanı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün açıkladığı faiz kararının ardından Amerikalı yatırım bankası Morgan Stanley tarafından açıklama geldi. Merkez Bankası bugünkü kararıyla faiz oranını 250 baz puan artırarak yüzde 45’e yükseltti.

Morgan Stanley ekonomisti Hande Küçük imzalı notta, Merkez Bankası’nın bugünkü faiz kararına ilişkin öngörülerini paylaştı. Küçük açıklamasında, bankanın ilk faiz indirimine ilişkin de tahminini açıkladı.

Not içerisinde, ücret ve fiyat artışları ile kamu harcamalarındaki artışın, 2024 yılının ilk çeyreğinde enflasyonu yükselteceğine dikkat çekildi.

Morgan Stanley, enflasyon görünümüne dair yaptığı tahminde, enflasyon görünümünün Merkez Bankası’nın Mayıs’taki yıllık olarak yüzde 70-75 aralığında zirveye ulaşacağını öngören yakın vadeli tahminleriyle büyük ölçüde uyumlu olduğuna işaret edildi.

Ancak, Merkez Bankası’nın enflasyon tahminlerine yönelik yukarı yönlü risklerin 2024’ün ikinci yarısı ve sonrasında daha belirgin göründüğünün altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

TCMB’nin kararının ardından paylaşılan notta, Morgan Stanley faiz oranlarının 2024’ün 4’üncü çeyreğine kadar sabit kalacağına ilişkin görüşünü açıkladı.

2024’ün ikinci yarısındaki enflasyondaki düşüş hızına ilişkin risklere dikkat çekilen notta, ilk faiz indiriminin 2024 yılının 4’üncü çeyreğinde gerçekleşebileceği belirtildi.

Diğer bir taraftan Morgan Stanley, politika faizinin Ocak ayındaki yüzde 45’lik zirve seviyesinden sonra yıl sonunda yüzde 40’a gerileyeceğini savundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.