Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Moody’s, Rusya’nın Ruble Hamlesine Temerrüt Uyarısında Bulundu

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Rusya'nın ödeme yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde temerrüde düşebileceğini bildirdi.
Moody’s, Rusya’nın Ruble Hamlesine Temerrüt Uyarısında Bulundu
Son Güncelleme: 
Yorum

Moody’s, Rusya’nın dolar tahvillerini ruble olarak ödemeye çalıştığı için temerrüde düşebileceğini söyledi. Moskova’nın temerrüde düştüğü ilan edilirse, Rusya’nın 1917 Bolşevik devrimini takip eden yıllardan bu yana yabancı tahvillerde ilk büyük temerrüdü olacak.

Kremlin ise Batı’nın ağır ekonomik yaptırımlar uygulayarak kendilerini bir temerrüde zorladığını belirtiyor. Rusya iki devlet tahvili için 4 Nisan’da vadesi gelen ödemeyi, menkul kıymetler şartlarına göre ödemekle yükümlü olduğu dolar yerine ruble olarak yapmıştı.

Moody’s’ten Temerrüt Uyarısı

Moody’s, Rusya’nın ödemesiz dönemin sonu olan 4 Mayıs’a kadar bu durum düzeltilmezse, temerrüt durumunun ortaya çıkabileceğini belirtiyor.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, “Tahvil sözleşmelerinde dolar dışında başka bir para biriminde geri ödeme hükmü yoktur.” ifadeleri kullanıldı.

Rusya geçtiğimiz ay dost olmayan ülkelere doğal gaz satışında, ödemelerin ruble ile yapılacağına dair yasal düzenleme yapmıştı.

Kurum 2018’den sonra ihraç edilen Rus eurobondlarının bazı koşullar altında ruble cinsinden ödeyebileceğini ancak 2018’den önce ihraç edilenler için böyle bir durumun söz konusu olmadığının altını çiziyor.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov bu ayın başlarında temerrüde düşmeleri halinde yasal işlem başlatacaklarını söylemişti.

Savaş, Rusya’nın Kredi Notunu Düşürdü

Ukrayna’daki askeri operasyon başlamadan önce, Rusya yatırım yapılabilir olarak derecelendirilmişti. Moody’s savaşın başlaması sonrası Mart ayında Fitch ile beraber Rusya’nın kredi notunu çöp statüsüne düşürmüştü.

Rusya şu anda borç alamayacağı için, bir temerrüt büyük ölçüde sembolik olacak ve Soğuk Savaş sonrası Batı’nın finansal sistemine entegre olma girişiminin önünü kapatacaktır.

Rusya ekonomisinin artan enflasyon ve sermaye kaçışıyla birlikte 1991’de Sovyetler Birliği’nin çöküşünü takip eden yıllardan bu yana en kötü daralmaya doğru gittiği belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu