Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Metaverse Yatırımı Kayıplarında Türkler Başı Çekiyor

Yatırımcıların kısa vadede yüksek getiri beklediği Metaverse büyük hayal kırıklığı yaratırken, en büyük kaybı Türk yatırımcılar yaşadı. Detaylar şöyle...
Metaverse Yatırımı Kayıplarında Türkler Başı Çekiyor
HABER GİRİŞ

Metaverse teknolojilerinin, özellikle sanal ve artırılmış gerçekliğin birleşimiyle oluşan bu dijital evren, yatırımcılarına büyük zararlar getirdi. Metaverse üzerinde satın alınan dijital araziler, köprüler ve saraylar yüzde 90 değer kaybederken, en büyük kaybı Mark Zuckerberg’in ardından Türk yatırımcılar yaşadı.

Metaverse, 2022’de yaklaşık 14 milyar dolar, 2023’te ise 16 milyar dolar zarar etti. Elon Musk, Metaverse ve Web 3.0’ı pazarlama hilesi olarak nitelendirerek yeni bir tartışma başlattı. Haberglobal’e konuşan uzmanlar, yatırımcılara daha gerçekçi ve uzun vadeli planlar yapmaları gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Bilişim Uzmanı Prof. Dr. Ali Murat Kırık, Metaverse yatırımlarının yüzde 90 değer kaybettiğini ve Türkiye’nin bu alanda büyük kayıplar yaşadığını belirtti.

Kırık, “Elon Musk’ın pazarlama hilesi olarak nitelendirdiği spekülasyon ve aşırı beklentiler, Metaverse projelerine yapılan büyük yatırım ve dijital varlıkların değer kaybetmesine neden oldu. Yatırımcıların kısa vadede yüksek getiri beklediği Metaverse büyük hayal kırıklığı yarattı” diye konuştu.

Türkler Metaverse Neden İlgili?

Kırık, Türklerin Metaverse’e bu kadar ilgi göstermesine neden olarak, Türkiye’deki genç ve teknoloji meraklısı nüfusun dijital trendlere büyük ilgi duymasını gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Özellikle dijital oyunlar, sosyal medya ve sanal gerçeklik gibi alanlara olan ilginin, Metaverse’ün benimsenmesini hızlandırdığını belirtti. Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan ise Metaverse’ün hiçbir zaman yatırım aracı olarak kurgulanmadığını belirtti.

Demircan, NFT’lerin ortaya çıkmasıyla dijital varlık ve dijital sanat eserleri gibi kavramların oluştuğunu belirterek, “Metaverse dünyasında araziler NFT olarak satılmaya başlandı. ‘Şimdiden alalım, ileride çok değerlenecek’ düşüncesi yaygınlaştı. Türk vatandaşları da bu dünyadaki arsaları yatırım aracı olarak gördü. Ancak, fırsatı kaçırmak istemeyen Türkler, yüzde 90’lık bir kayıp yaşadı.” değerlendirmesinde bulundu.

Teknoloji Uzmanı Tanol Türkoğlu ise Metaverse’ü sanal arsa alım satımına indirgemeyi dijital lümpenlik olarak tanımladı. Fiziksel hayatta arsanın değer kazanıp kazanmayacağının ekonomik ve siyasi değişkenlere bağlı olduğunu vurgulayan Türkoğlu, “Dijitalde de durum aynı. Gerçek Metaverse, bugünkü internetin yerini aldığında kaybedilen birkaç arsa ile kıyaslanamayacak derecede büyük olacak. İnsanın gerçeklik algısı tamamen değişecek.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.