Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkeziyetsiz Kripto Borsalarının İşlem Hacmi 10 Ayın Zirvesinde

Kripto sektörünün merkezi olmayan borsaları, Mart ayı itibarıyla son 10 ayın en yüksek işlem hacmine ulaştı. Detaylar haberde;
Merkeziyetsiz Kripto Borsalarının İşlem Hacmi 10 Ayın Zirvesinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda merkeziyetsiz borsa (DEX) son ayların en verimli dönemini geçiriyor. DEX’ler Mart ayındaki ABD baskılarının ortasında son 10 ayın en fazla işlem hacmini elde etti.

DefiLlama verilerine göre DEX’lerdeki işlem hacmi Mart ayında, art arda üçüncü aylık artışla 133.1 milyar dolara yükseldi.

DEX’lerden Büyük Sıçrama

Merkezi olmayan borsalar, ABD’li düzenleyicilerin Kraken, Coinbase ve Binance gibi merkezi borsalar üzerindeki baskılarını artırmasıyla Mart ayında kripto para ticaret hacminde büyük bir sıçrama yaşadı.

DefiLlama verilerine göre DEX’lerdeki hacim, art arda üçüncü aylık artışa ve Mayıs ayından bu yana en yüksek aylık toplam olan 133.1 milyar dolara ulaştı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: DefiLlama

Bu tablo, kripto endüstrisinin muhtemelen şimdiye kadarki en güçlü düzenleyici baskıyla karşı karşıya olduğu ve merkezi borsaların şimdiye kadar bunun yükünü en fazla hissettiği bir zamanda oluştu.

GCM Yatırım Banner

Son Dönemdeki Gelişmeler DEX’lerin Kullanımını Artırdı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), staking hizmeti için Kraken’in peşine düşerken, Coinbase’e bir Wells Bildirimi verdi. Wells bildirimi, SEC’in çoğunlukla bir bireye ya da şirkete karşı yaptırım uygulamayı planladığını bildirmek için gönderilen bir mektuptur.

Bunun yanı sıra ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu CFTC, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’i ABD yasalarından kaçmakla suçladı.

Bu gelişmeler, pek çok kripto tüccarının DEX’lere yönelmesine yol açtı. DefiLlama verileri de bunu kanıtlar nitelikte.

DEX işlem hacmindeki artışa son dönemdeki stablecoin krizinin de katkıda bulunduğu düşünülüyor. USDC, Silicon Valley Bank’ın Mart ayı ortasında çökmesinin ardından dolara olan sabitini kaybetmişti.

Araştırma platformu Kaiko, CEX’lerİN (merkezi borsalar), bir stablecoin’in değerinin sabitlenen fiyattan sapması durumunu ifade eden depeg sırasında stablecoin çiftleri için ciddi bir likidite eksikliğine tanık olduğunu belirtti.

Platform, bu durumun “benzeri görülmemiş sayıda” USDC sahibinin likidite için DEX’lere güvenmesine neden olduğunu bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.