Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez’in KKM Talimatı Bankalara Ulaştı

KMM sistemini feshetmeye hazırlanan Merkez Bankası’nın getirdiği yeni düzenlemenin hayata geçirilmesi için bankalara uygulama talimatı gönderildi.
Merkez’in KKM Talimatı Bankalara Ulaştı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Geçen hafta kur korumalı mevduat (KKM) ile ilgili yeni kararını duyuran Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün bankalarla yeni uygulama talimatını paylaştı. KKM hesaplarından çıkışları artırmak için yeni düzenleme oluşturan TCMB, söz konusu düzenlemenin uygulamaya konması için detayları sıraladı.

Bloomberg HT’nin aktardığına göre yeni düzenlemede bankaların gerçek kişiler için dönüşüm hesaplarında vadeli TL’ye aylık dönüşüm hedefi yüzde 5’ten yüzde 10’a çıktı.

TL mevduata geçiş hedefinde katılım bankalarına gelecek yılın Nisan ayına kadar süre verildi. KKM hesaplarından TL mevduata geçişte vade minimum 32 gün oldu.

TL payı hesaplamalarında standart TL mevduatın toplam mevduattaki payının baz alınmasına karar kılındı.


Merkez Bankası, faiz yükünü sırtlandığı KKM hesaplarındaki ağırlığı hafifletmek için bankaların menkul kıymet tesisi uygulamasında değişikliğe gitmişti.

Vadesi gelen KKM hesaplarının TL mevduata dönüştürülmesine karar kılınmış, söz konusu uygulamayı hayata geçiremeyen bankalar ek menkul kıymet tesisi tutmaya mecbur bırakılmıştı.

GCM Yatırım Banner

Ek menkul kıymet tesisi tutmaktan kaçınan bankaların Merkez Bankası’nın zorunlu koştuğu TL mevduat hedefini tutturmak için faiz yarışına başlayacağı gündeme gelmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.