Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankaların Vereceği Faizde Nefesler Tutuldu: Yüzde 40 Bekleniyor

Merkez Bankası’nın TL mevduat hesaplara yatırımcı çekmek için aldığı karar bankaların faiz yarışını yeniden gündeme getirdi. Detaylar haberde…
Bankaların Vereceği Faizde Nefesler Tutuldu: Yüzde 40 Bekleniyor
YAYINLANMA ZAMANI

Merkez Bankası’nın geçen hafta duyurduğu kararda kur korumalı mevduat (KKM) sistemindeki yükü hafifletmek için TL mevduat hesaplara geçişleri teşvik etmesi sonrasında bankaların yarıda bıraktığı faiz yarışına kaldığı yerden devam etmesi gündem oldu.

Doların cazibesini kırmak için TL mevduat hesaplarına yüzde 40’ı bulan faizler sunan bankaların piyasa faizleri ile politika faizi arasında oluşan fark yüzünden verdiği faizi yüzde 25’in altına çekmesi kısa sürdü.

Bankacılık sektörü kaynaklarından aldığı bilgileri paylaşan Ekonomi gazetesinin aktardığına göre 3 aya kadar vadeli TL mevduat faizlerinin yüzde 35- 40 seviyelerine çıkarılması planlanıyor.


Kaynakların aktardığına göre TL mevduat faizlerinde asıl yükseliş bu hafta bekleniyor.

Faizi tırmandıracak olan bankaların ise mevduat faizi yarışında enflasyon hesabı yaptığı gündeme gelmişti.

Verilecek faizlerin enflasyon oranının üzerinde olması halinde yatırımcının TL mevduat hesaplarını tercih edeceği detayı paylaşılmıştı.

GCM Yatırım Banner

Ancak Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yerine Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) enflasyonunun baz alınması yönünde beklenti oluşmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın