Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KKM Çıkışlarına Yüzde 45 Faiz Verilmesi Gündemde

KKM hesaplarından çıkışları hızlandırmak için bankaların TL mevduat faizlerinde eli yükselteceği ancak her yatırımcıya aynı oranda teşvik verilmeyeceği iddia edildi.
KKM Çıkışlarına Yüzde 45 Faiz Verilmesi Gündemde
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) TL mevduat hesaplara yatırımcı çekmeye yönelmesinin ardından bankaların vereceği faizde nefesler tutuldu. Bugün gündeme gelen haberde bankaların TL mevduat hesaplarına tekrar yüzde 40 faiz vermesi beklenirken ekonomi yazarı Erdal Sağlam’ın yazısı ters köşede bıraktı.

10 Haber’deki yazısında yüksek faizin tüm TL mevduat hesabı sahiplerine verileceği algısının yanlış olduğunu ortaya koyan Sağlam yalnızca TL dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesabından geri dönüşler için en yüksek faizin verileceğini yazdı.

Halihazırda TL mevduat hesaplarına daha düşük oranlı faiz uygulanacağını söyleyerek, “Bu farklı faizlerin piyasalarda bir miktar kargaşa ve tasarruf sahipleriyle tartışmalar yaratması kaçınılmaz olacak” dedi.

Yüzde 45 Civarında Faiz Önerilecek

Bankacılık kaynaklarından aldığı duyumları paylaşan Sağlam, “TL dönüşümlü KKM hesabından geri dönüşler için en yüksek TL mevduat faizi uygulanacak. Zorunlu oldukları dönüşü cazip kılmak için, bankaların TL dönüşümlü KKM’den normal TL mevduata dönenlere yüzde 45 civarında faiz önereceklerini öğrendik” diye yazdı.

Mevcutta ortalama yüzde 25 olan TL mevduat hesapları faizlerinde yaşanan çift başlılığın artan oranlara rağmen yüzde 45 sınırının altında kaldığını şöyle paylaştı:

GCM Yatırım Banner

“Şu anda ortalama yüzde 25 olarak uygulanan TL mevduat hesaplarına, bankaların KKM’den dönüşümlü TL hesabı açanların altında faiz uygulayacakları anlaşılıyor. Normal TL mevduatta vadesi dönen tasarruf sahiplerine mevcut yüzde 25-26 yerine, yüzde 32-33 oranlarında yeni faiz önereceklerini öğrendik.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.