Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memurlar Enflasyon Üstü Maaş Artışı ve Refah Payı Talep Ediyor

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, memurların akım gücünün yükseltilmesi için enflasyonun üzerinde ücret artışı ve ek refah payı verilmesi gerektiğini söyledi.
Memurlar Enflasyon Üstü Maaş Artışı ve Refah Payı Talep Ediyor
HABER GİRİŞ

Türkiye Kamu-Sen tarafından 2024 yılı memur ve memur emeklilerinin zam oranlarına ilişkin basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan konfederasyon başkanı Önder Kahveci, işçi emeklilerine yapılması planlanan artışlarla birlikte memur emeklilerinin de durumlarının düzeltilmesi, ilave ek ödemenin emekli maaşlarına sayılması ve refah payı verilmesi konularında taleplerini ilettiklerini söyledi.

Kahveci, hükümetin memur emeklilerinin haklı talebini duyması gerektiğini ve ve ilave ek ödemenin emekli maaşlarına yansıtması gerektiğini belirterek, “2023 yılına ilişkin olarak enflasyon rakamlarının belli olmasının ardından memur ve emeklilere verilecek enflasyon farkı da ortaya çıkmış, 2024 yılı zamları belli olmuştur. ” diye konuştu.

Geçen yıl enflasyonun yüzde 64,77, geçen yılın ikinci altı aylık enflasyonunun ise yüzde 37,57 olarak açıklandığını hatırlatan Kahveci, Temmuz’da memur ve emeklilere yüzde 6 zam verildiği için geçen altı ayda maaşların 31,57 puan eridiğini ifade etti.

Kahveci: Söylenen Zam Oranı Doğru Değil

2024 yılının ilk altı ayı için yapılan zammın yüzde 15 olduğunu vurgulayan Kahveci, bu bakımdan memur ve emeklilere yüzde 49,25 zam yapıldığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Enflasyon farkının maaş zammı olmadığını, maaşlarda yaşanan erimenin telafisi olduğunu sözlerine ekledi.

Kamu görevlilerinin alım gücünün yükseltilmesi için gerçek enflasyonun üzerinde artış yapılması ve ek olarak refah payı verilmesinin zorunluluk olduğunu belirten Kahveci, “TÜİK’in açıkladığı rakamlar ve Merkez Bankası’nın enflasyon beklentileri değerlendirildiğinde memur ve emeklilerimize ilave bir zam ve refah payı talebimizin keyfiyet değil zorunluluk olduğu ortaya çıkmaktadır.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.