Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur-Sen’den Hükümete Teklifte Piyasa Gerçekleri Çağrısı

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerine ilişkin kamu işverenin teklifinde piyasa gerçeklerini baz almasını talep etti.
Memur-Sen’den Hükümete Teklifte Piyasa Gerçekleri Çağrısı
HABER GİRİŞ

Memur Sendikaları Konfedarasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ali Yalçın, 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerine yönelik açıklamalarda bulundu. Bugün açıklanan enflasyon rakamlarını da değerlendiren Yalçın, kamu işvereninin piyasa gerçekleri üzerinden teklifle gelmesini istedi.

Resmi Twitter hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Yalçın, Temmuz’da Türkiye enflasyonunun aylık yüzde 9,49, yıllık ise 47,83 olarak açıklandığını anımsattı.

Yalçın, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) 27 Temmuz’da 2023 yılı için enflasyon tahminini yüzde 58, 2024 yılı içinse yüzde 33’e revize ettiğini de hatırlattı.

Makul Teklif Gerçeği Tescillendi

Memur-Sen’in ekonomik verilere ve piyasa gerçeklerine yönelik analiz, öngörü ve değerlendirmesi ile oluşturulan 7. Dönem Toplu Sözleşme tekliflerinin haklı teklif gerçeğini doğruladığını vurguladı. Ayrıca “makul teklif” gerçeğini tescillediğini savundu.

Yalçın paylaşımında Temmuz’da sadece Yüzdelik Zam + Enflasyon Farkı durumunda oluşacak fotoğraf ile seyyanen zam sonrası tablo arasındaki farkın hissedildiğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Memur-Sen’in alım gücü yükseltilmeli talebine işaret eden Yalçın, “Sayın Cumhurbaşkanımızın vaadi olan 22 bin liranın önemi ekonomik verilerin açıklanması ile daha iyi anlaşılıyor.” ifadelerini kullandı.

Enflasyon Rakamı Kaygılandırıyor

22 bin lira olan memur ücret düzenlemesinin kamu görevlilerini rahatlatmaya yönelik adım olduğunu, açıklanan enflasyon rakamlarınınsa kaygılandırdığını bildirdi.

Memur-Sen’in 3’er aylık ve Refah Payı esaslı zam teklifinin kaygıları gidermek, alım gücünü artırmak ve enflasyon baskısını sonlandırmak için çözüm sunduğunu öne sürdü.

Tüm bu sebepler kapsamında kamu işvereninin 14 Ağustos’ta sunacağı teklifte Memur-Sen’in öngörülerini dikkate alarak ve enflasyon hedefleri üzerinden değil piyasa gerçekleri üzerinden teklifle gelmesi gerektiğinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.