Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur-Sen’den Artan Enflasyon Tahmini Sonrası Hükümete Çağrı

Memur-Sen bugünkü açıklamasında hükümete seslenerek, Toplu Sözleşme görüşmelerinde güncellenen enflasyon beklentilerinin dikkate alınması gerektiğini belirtti.
Memur-Sen’den Artan Enflasyon Tahmini Sonrası Hükümete Çağrı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından bugün 2023 yılının üçüncü enflasyon raporu yayımlandı. Yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 22,3’ten yüzde 58’e çıkaran TCMB raporuna ilişkin Memur Sendikaları Konfedarasyonu (Memur-Sen) Yönetim Kurulu tarafından açıklama yapıldı.

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini 2024 yılı içinse yüzde 8,8’den yüzde 33’e güncelledi. Memur-Sen açıklamasında Merkez Bankası’nın yıllardır sabit tuttuğu yüzde 5 enflasyon hedefinin piyasa verilerinden uzak olduğuna işaret etti.

Temmuz ayındaki fiyat artışlarına işaret edilen açıklamada, artışların enflasyonu tetikleyeceği ve sabit gelirlileri ise olumsuz etkileyeceği yönündeki eski değerlendirmeler anımsatıldı.

Söz konusu çerçevede 2024 yılında oluşacak enflasyon gerçeğinin hesaplanarak, enflasyonun kamu görevlileri üzerindeki etkisini en aza indirmek için çalışılması gerektiği belirtildi.

Enflasyon Etkisinin Azaltılması için Teklif Değerlendirilmeli

Memur-Sen açıklamasında kamu görevlileri üzerindeki enflasyon etkisini azaltmak için daha önceden 2024’te 3’er aylık dönemler itibariyle teklifte bulunulduğunu anımsattı. Ayrıca enflasyon kaynaklı kayıp yaşanmaması için refah payının verilmesi gerektiğini yineledi.

GCM Yatırım Banner

Merkez Bankası’nın bugünkü piyasa ve fiyat istikrarının 2025 yılında sağlanacağı yönündeki açıklamasının, Memur-Sen’in 2024 yılı için 3’er aylık, 2025 yılı için 6’şar aylık dönemler itibariyle toplamda yüzde 110 artış içeren Toplu Sözleşme Teklifinin haklılığını doğruladığına işaret etti.

Kamu işverenine çağrıda bulunan Memur-Sen, “Haklı ve doğru teklifini görmeli, güncellenen enflasyon beklentilerini dikkate almalı ve enflasyon tehdidini ortadan kaldırmak için Refah Payını içeren teklifle Toplu Sözleşme masasına gelmelidir.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.