Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur-Sen: Gelir Kaybı Artıyor, Eşel Mobil Sisteme Geçilmeli

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, enflasyon oranlarına değinerek alım gücünde kayıpların olduğunu ve eşel mobil sisteme geçilmesi gerektiğini söyledi.
Memur-Sen: Gelir Kaybı Artıyor, Eşel Mobil Sisteme Geçilmeli
HABER GİRİŞ

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, kamu görevlilerinin maaşlarına yönelik yazılı açıklamada bulundu. Alım gücünün giderek düştüğünü vurguladı.

Tonbul, enflasyon ve kur ile oluşturulan kaos ortamının emeğin sömürülme alanlarını artırdığını kaydetti. Devletin, sabit gelirlilerin satın alma gücündeki düşüşü, maaşlarındaki erimeyi ve reel kayıpları telafi etmek için birçok önemli tedbir aldığını bildirdi. Ayrıca bu konuda birçok politikayı hayata geçirdiğini ifade etti.

“Gelir Kaybı Giderek Artıyor”

Tedbirlere ve politikalar rağmen ürün ve hizmet fiyatlarındaki artışın devam ettiğini bundan dolayı gelir dağılımında adaletsizliğin yaşandığını kaydetti. Bu kapsamda gelir kaybının giderek artmaya devam ettiğini vurguladı.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı, memur maaşlarının artış oranı ile ev kiralarının artışını kıyaslayarak, “Büyükşehirler başta olmak üzere ortalama ev kiralarının 8 bin lira ile 10 bin lira arasında değişiyor. Özellikle kış mevsiminde doğal gaz faturalarının 2 bin lirayı aştığı bir ortamda, bir memurun ortalama 12 bin lira maaş alması, geçim sıkıntısı ve alım gücündeki kayıpların büyüklüğünü gösteriyor.” dedi.

Tonbul, kamu görevlileri için enflasyon farkının yüzde 4,19 olduğunu söyledi. 6 aylık zam periyodunun artık sürdürülemez olduğunu bu yüzden eşel mobil sisteme geçilmesi gerektiğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.