Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

McCarthy’den Borç Limiti Açıklaması: Görüşmelerde İlerleme Sağlandı

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, borç limitinin artırılmasına ilişkin görüşmelerde yol alındığını söyledi.
McCarthy’den Borç Limiti Açıklaması: Görüşmelerde İlerleme Sağlandı
HABER GİRİŞ

Küresel piyasaların son günlerde en çok takip ettiği konulardan birisi olan ABD’nin borç limitine dair yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy Beyaz Saray ve Cumhuriyetçi müzakerecilerin hükümetin 31,4 trilyon dolarlık borç tavanının yükseltilmesi konusunda gece geç saatlerde yapılan görüşmelerde bir miktar ilerleme kaydettiklerini söyledi.

Hazine Bakanlığı, hükümetin tüm masraflarını karşılamak için 1 Haziran’da fon sıkıntısı çekebileceği konusunda uyarıda bulunduğundan, görüşmeler yoğunlaştı. ABD Başkanı Joe Biden ve Temsilciler Meclisi Sözcüsü McCarthy, yoksullukla mücadele programları için harcamalar, vergiler ve çalışma gereklilikleri konusunda anlaşmazlığa düşüyor.

Her iki taraf da müzakere ekiplerinin verimli olarak nitelendirdikleri saatlerce süren tartışmalarından sonra ortak bir zemin bulabileceklerine inandıklarını söylüyor.

McCarthy gazetecilere “Dün gece yarısından sonra epey çalıştık. Biraz ilerleme kaydettiğimizi sanıyorum Hala çözülmemiş bazı sorunlar var ve bu sorunu çözmek için ekibimizin 7/24 çalışmasına yön verdim.” açıklamasında bulundu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, borç tavanı yükseltilmezse, ülkeninfaturalarını ödemek için 1 Haziran’da parasının tükenebileceğini ve nakit sıkıntısı çekebileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. ABD’nin temerrüde düşmesi küresel mali piyasaları alt üst edebilir ve ülkeyi resesyona sürükleyebilir.

GCM Yatırım Banner

Bazı özel sektör analistleri, hükümetin temerrüde düşmeden bir hafta daha gidebileceğini düşünüyor. Bu da McCarthy’nin partisindeki bazı üyelerin 1 Haziran son tarihinin önemini reddetmesine yol açtı.

Derecelendirme kuruluşu Fitch, ülkenin borç limiti etrafında artan siyasi anlaşmazlıkları gerekçe göstererek ABD’nin “AAA” kredi notunu negatif izlemeye aldığını bildirdi. Son dönemdeki belirsizlik ortamı, Wall Street’te etkisini hissettiriyor ve ABD hisse senetleri baskılanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın