Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch’ten ABD’ye Darbe: Negatif İzlemeye Alındı

Borç tavanı krizini, zamanın giderek daralmasına rağmen bir türlü çözemeyen ABD’nin kredi notu, Fitch tarafından negatif izlemeye alındı.
Fitch’ten ABD’ye Darbe: Negatif İzlemeye Alındı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, borç limiti çıkmazında olan ABD’nin kredi notuna dair bir değerlendirme geldi. Fitch’ten yapılan açıklamada, ABD’nin “AAA” olan kredi notunun negatif izlemeye alındığı belirtilirken, bu kararın federal hükümetin 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşması ve nakit sıkıntısı çekmesine az bir süre kalmasına rağmen hala çözüm üretilmemesi nedeniyle alındığı belirtildi.

ABD’nin borç tavanı meselesi haftalardır küresel piyasaların odağında yer alıyor. 31,4 trilyon dolarlık borç tavanına ulaşılmasına bir hafta kalırken, acilen önlem alınmazsa Hazine’nin ödemeleri yapamayacak hale geleceği belirtiliyor.

Bu durum aynı zamanda ABD’nin küresel ve kredi itibarına zarar verirken, Fitch’ten gelen son değerlendirme de tablonun ne durumda olduğunu gösteriyor.

Kurum, “Ancak, borç limitinin X-tarihinden önce yükseltilmeyeceği veya askıya alınmayacağı ve sonuç olarak hükümetin bazı yükümlülüklerine ilişkin ödemeleri aksatmaya başlayabileceği risklerinin arttığına inanıyoruz.” şeklinde bir ifade kullandı.

Taraflar arasında bir anlaşma yapılmamış olmasının gerilimi tırmandığı, bunun da ABD makamlarının artan bütçe açıklarına ve artan borç yüküne yol açacak orta vadeli mali zorluklarla başa çıkma kabiliyetine zarar vereceği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Anlaşmaya Dair Olumlu Sinyaller Geldi

ABD Hazine Bakanı Yellen, borç tavanı krizinin 1 Haziran’a kadar çözülmezse ABD Başkanı Joe Biden’ın zorlu seçimlerle karşı karşıya kalacağını söyledi. Nakit sıkıntısı uyarısını bir kez daha yineleyen Yellen, ödemelerde öncelik sıralaması yapılmasının operasyonel olarak mümkün olmadığını belirtti.

ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Kevin McCarthy borç limitinin yükseltilmesine ilişkin müzakerelerin, harcama konusundaki anlaşmazlıklara rağmen iyiye gittiğini söyledi.

McCarthy, hükümetin benzeri görülmemiş bir temerrüde düşmesine yalnızca sekiz gün kaldığını söyleyip, hala kesin bir anlaşma haberi vermedi. Fitch’in değerlendirmesi de bu sözlerin ardından geldi.

Fitch, borç tavanı konusundaki anlaşmazlığın, ABD makamlarının artan bütçe açıklarına ve büyüyen bir borç yüküne yol açacak orta vadeli mali zorlukları anlamlı bir şekilde ele almadaki başarısızlığının göstergesi olduğunu ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.