Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen Uyarısını Yineledi: ABD Hazinesi Nakit Sıkıntısı Çekebilir

ABD Hazine Bakanı Yellen, borç tavanı krizinin Haziran'a kadar çözülmezse Biden'ın zorlu seçimler yapmak zorunda kalacağını savundu. İşte detaylar;
Yellen Uyarısını Yineledi: ABD Hazinesi Nakit Sıkıntısı Çekebilir
HABER GİRİŞ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Wall Street Journal’ın forumunda açıklamalarda bulundu. Ülkesinde devam eden borç limiti krizini değerlendiren Yellen, borcun temerrüde düşme tarihi olarak Haziran ayını işaret etti.

Amerika’da borç sıkıntısının başladığı günden bu yana benzer uyarılarda bulunan Yellen, bugünkü açıklamasında Kongre’yi hükümet maliyesi hakkında bilgilendireceğini söyledi.

ABD hükümetinin kaynaklarının tam olarak hangi gün tükeneceğine dair kesin bir şey söylemenin zor olduğunu belirterek yeterli nakdin 1 Haziran itibariyle bitebileceği yönünde tahminde bulundu.

Joe Biden, Zorlu Seçimlerle Karşı Karşıya Kalacak

Hükümet kaynaklarının ülkeyi ancak Haziran ayının ortasına veya sonuna dek getirebileceğini savundu.

Yellen açıklamasında, Kongre’nin borç tavanını yükseltmek için harekete geçmezse Hazine ve ABD Başkanı Joe Biden’ın zorlu seçimlerle karşı karşıya kalacağını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

“Ödeyemeyeceğimiz bazı yükümlülükler olacak.” ifadelerini kullanan Yellen, ödemelerde öncelik sıralaması yapılmasınınsa hükümet için operasyonel olarak mümkün olmadığını vurguladı.

Mali Piyasalarda Stres Var!

“Borç tavanını yükseltmek zorundayız.” diyerek mali piyasalarda borç tavanı konusunda bir miktar stres olduğunu paylaştı.

Piyasalarda vadesi Haziran ayı ortasına kadar olan bazı Hazine bonolarınınsa daha yüksek faiz oranlarından işlem gördüğüne dikkat çekti.

Amerika Hazine Bakanı Yellen bu haftaki başka bir açıklamasında, ABD hükümetinin faturalarını borç limiti artışı olmadan yalnızca 1 Haziran’a kadar ödeyebileceğine dair uyarıda bulunmuştu. Borç tavanı sorununun 1 Haziran’a kadar çözülmemesi durumunda temerrüde düşüleceği konusunda uyarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın