Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Yellen Uyarısını Tekrarladı: Acil Eylem Gerekiyor

ABD borç tavanının artırılması konusunda anlaşma sağlayamazken, süre giderek daralıyor. Bakan Yellen’dan yeni bir açıklama geldi.
Bakan Yellen Uyarısını Tekrarladı: Acil Eylem Gerekiyor
HABER GİRİŞ

ABD Başkanı Joe Biden ile Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy arasında dün borç tavanının artırılması konusunda görüşme yapıldı. Görüşmenin iyimser bir ortamda geçtiği fakat henüz anlaşma sağlanamadığı söylendi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise daha önce yaptığı uyarılara bir yenisini daha ekledi. Hükümetin, borç tavanı sorununu 1 Haziran’a kadar çözmemesi halinde temerrüde düşüleceğini söyledi. Bakan Yellen, borç tavanı konusunda acilen harekete geçilmesi gerektiğini belirterek, olası temerrüdün ülke ekonomisi ve küresel finans piyasaları için ciddi zararlar vereceğini aktardı.

Borç limitinin yükseltilmemesi, ABD hükümetinin temel hükümet hizmetleri de dahil olmak üzere mali yükümlülüklerini yerine getirememesine, nakit sıkıntısı yaşanmasına sebep olacak.

Yellen acil eylem uyarısını yinelerken, Goldman Sachs da ABD hükümetinin temerrüde düşmemesi için son bir hafta kaldığına dikkat çekti.

Yellen Daha Fazla Bankanın Batmasını Bekliyor

Yellen, Bank Policy Institute (BPI) tarafından düzenlenen bir toplantıda, bankacılık sektörüne dair beklentilerini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

ABD bankacılık sisteminin sağlamlığının ve istikrarının devam ettiğini, güçlü likidite ile iyi sermayelendirilmiş yapıda olduğunu vurguladı.

Yellen’ın bankacılık sistemine dair güçlü bir duruş çizmesine rağmen toplantıdan elde edilen haberler, Yellen’ın bu yıl daha fazla bankanın iflas etmesini ve birleşmelerin olmasını beklediğini söylüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.