Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Borç Tavanına Yönelik Görüşmelerden Anlaşma Çıkmadı

Pazartesi günü Biden ve Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisini temsil eden McCarthy arasında borç tavanının artırılmasına yönelik görüşme yapıldı.
ABD’de Borç Tavanına Yönelik Görüşmelerden Anlaşma Çıkmadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’de borç tavanı tartışmaları devam ediyor. ABD’nin toplam kamu borcu 31.4 trilyon dolar, Hazine’nin kasasında kalan parası ise 57.34 milyar dolar düzeyinde. Eğer 1 Haziran’a kadar borç limiti artırılmazsa ülkede hem işletmeler hem de hanehalkı nakit sıkıntısı çekecek.

Dün Başkan Joe Biden ve Temsilciler Meclisi Sözcüsü Kevin McCarthy arasında borç tavanı konusunda kritik bir görüşme vardı. Beyaz Saray’da yapılan görüşme verimli ve profesyonel geçse de henüz bir anlaşma sağlanamadı.

Cumhuriyetçi Patrick McHenry, müzakere ekibinde Kongre’den geçebilecek bir pakete ulaşmak için ihtiyaçları olan ayrıntılardan daha fazlasının anlatıldığını söyledi.

McCarthy, ise her iki tarafın da uzlaşı sağlayana kadar her gün görüşeceklerini ifade etti. Biden, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada hala bazı anlaşmazlıklar olduğunu ancak neticesinde anlaşmaya varabileceklerini düşündüğünü söyledi.

McCarthy: Günün Sonunda Ortak Bir Zeminde Buluşabiliriz

McCarthy, borç tavanı görüşmelerine dair iyimserliğini paylaşarak, günün sonunda Biden ile ortak bir zemin bulabileceklerini, ekonomiyi güçlendirip, borcu kapatabileceklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, daha önce yaptığı uyarıda borç limitinin 1 Haziran’a kadar artırılması gerektiğini aksi takdirde nakit sıkıntısı yaşanacağını söylemişti.

Pazartesi yapılan görüşmede Yellen’ın bu uyarısı gündeme getirildi. Yellen, Kongre’ye gönderdiği son mektupta, ABD’nin 1 Haziran’da ödemelerini yapamayacak hale geleceğini, borç limitinin artırılmaması durumunda yapılması gereken seçeneklerin daha da zorlaşacağını ifade etti.

Yellen, “Vergi tahsilatları ve harcamaları konusunda her zaman bir belirsizlik vardır ve bu nedenle bundan kesinlikle emin olmak zor. Ancak değerlendirmem, tüm faturalarımızı öderken 15 Haziran’a ulaşma ihtimalinin oldukça düşük olduğu yönünde.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

McCarthy, Beyaz Saray ve Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi arasındaki üç saatlik müzakerelerin ardından “Buradaki temel sorun, Demokratların çoğunluğu ele geçirdiklerinden beri harcama bağımlısı olmaları. Ve bu duracak. Geçen yıl harcadığımızdan daha az harcayacağız.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.