Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Hazine Bakanı Yellen Borç Limiti Uyarısını Yineledi

Borç limiti konusundaki uyarısını bir kez daha gündeme getiren ABD Hazine Bakanı Yellen, harekete geçilmezse nakit sıkıntısı çekileceğini söyledi.
ABD Hazine Bakanı Yellen Borç Limiti Uyarısını Yineledi
HABER GİRİŞ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, borç limiti konusunda bir kez daha uyarı yaptı. Sene başından bu yana bu konuyu gündeme getiren Yellen, bu ay başında yaptığı bir yorumda ise borç limitinin artırılmaması veya askıya alınmaması halinde, 1 Haziran’a kadar ABD’nin faturalarını ödeyecek parasının kalmayabileceğini söylemişti.

Bu uyarısını yineleyen Yellen, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy’ye yönelik yeni bir mektup kaleme aldı. Bu mektupta, Kongre’nin borç limitini 1 Haziran’a kadar yükseltmemesi veya askıya almaması halinde, Hazine’nin tüm yükümlülüklerini yerine getiremeyebileceğini söyledi.

Yellen, bu sene başında da McCarthy’ye yazdığı mektupta borç limiti için derhal harekete geçilmesi gerektiğini bildirmişti. Federal gelirler, harcamalar ve borçların bu tahminlerden farklı olabileceğini, şu andaki tahminlerini mevcut verilere bakarak yaptığını dile getirdi.

Borç Limitinin Askıya Alınması için Son Dakikaya Kadar Beklenmemeli

Borç limitinin askıya alınması veya artırılması için son dakikaya kadar beklemenin işletme ve tüketici güvenine ciddi zararlar verebileceğini ifade eden Bakan, “ABD’nin kredi notunu olumsuz etkileyebileceğini geçmiş borç limiti açmazlarından öğrendik.” dedi.

Kongre’nin borç limitini artırmayı başaramaması halinde Amerikan halkı için çok ciddi zararlara neden olacağını, ilaveten ülkenin küresel liderliğinin zedeleneceğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para miktarının üst sınırını ifade eden borç limitinin, şu an 31,4 trilyon dolara ulaştığı biliniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.