Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen’dan Borç Limiti Uyarısı: Derhal Harekete Geçilmeli

Yellen, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy’ye yazdığı mektupta, borç limiti için derhal harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı. İşte detaylar;
Yellen’dan Borç Limiti Uyarısı: Derhal Harekete Geçilmeli
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanı Janet Yellen, 19 Ocak’ta ABD’nin borç limitine ulaşacağının tahmin edildiğini belirterek Kongre’ye borç limitini artırmak veya askıya almak için “derhal harekete geçme” çağrısında bulundu.

Yellen, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’ye yönelik kaleme aldığı mektubunda, 19 Ocak’ta ABD’nin borcunun yasal limite ulaşacağının tahmin edildiğini vurguladı.

31,4 trilyon dolar olan yasal borç limitine ulaşıldığında, Hazine’nin ABD’nin temerrüde düşmesini önlemek için bazı olağanüstü önlemler almaya başlaması gerekeceğini paylaştı.

Yellen, Kongre’nin borç limitini yükseltmek veya ertelemek için tam zamanında harekete geçmesinin çok önemli olduğunu ifade etti. ABD’nin tam güven ve itibarını korumak için Kongre’yi derhal harekete geçmeye çağırdı.

“Onarılamaz Zararlar Verebilir”

Hükümetin yükümlülüklerini yerine getirmedeki başarısızlığının ABD ekonomisine ve tüm Amerikalıların geçim kaynaklarına ve küresel finansal istikrara onarılamaz zarar verebileceğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

ABD hükümeti, temerrüde yol açabilecek 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşma riskiyle karşı karşıya kalmış durumda.

Borç limiti, hükümetlerin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği tutarın üst sınırı anlamına geliyor.

ABD Başkanı Joe Biden, 2021’in Ekim ayında hükümetin temerrüde düşmesini önlemek için hazırlanan borç limitinin kısa süreliğine yükseltilmesine yönelik tasarıyı onaylamıştı. Böylece borç limiti 28,9 trilyon dolara çıkmıştı.

Dünya devinin borç limiti 2021’in son ayında 2023’e kadar yeterli olacak düzeyde 2,5 trilyon dolar daha yükseltilerek 31,4 trilyon dolara yükseltilmişti. Böylelikle ABD’nin temerrüde düşmesinin önüne geçilmişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.