Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yellen: ABD 1 Haziran’dan Sonra Nakit Sıkıntısı Çekebilir

ABD Hazine Bakanı Yellen, borç limitine yönelik uyarı yaparak, Kongre’yi acil harekete geçmeye çağırdı.
Yellen: ABD 1 Haziran’dan Sonra Nakit Sıkıntısı Çekebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, federal hükümetin faaliyetlerini finanse etmeye devam etme kabiliyetine ilişkin olarak ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’ye yazılan bir mektubu ele aldı. Yellen, nakdin ve olağanüstü tedbirlerin Haziran başından önce tükenmesinin olası olmadığını söyledi.

Ancak Kongre’nin borç limitini artırmaması veya askıya almaması durumunda, 1 Haziran’a kadar ABD’nin faturalarını ödeyecek parasının tükenebileceği uyarısında bulundu.

Açıklamasında “Kongre’nin borç limitini hükümetin ödemelerini yapmaya devam edeceğine dair daha uzun vadeli kesinlik sağlayacak şekilde artırmak veya askıya almak için mümkün olan en kısa sürede harekete geçmesi zorunlu.” ifadesine yer veren Yellen, Hazine’nin devlet borçlarını ne zaman ödeyemeyeceğini kesin olarak kestirmenin mümkün olmadığını belirtti.

9 Mayıs’ta Bir Toplantı Talep Etti

Yellen, ABD Başkanı Joe Biden’ın Kongre’deki ilk dört lideri mali konuları görüşmek üzere 9 Mayıs’ta bir toplantıya çağırması gerektiğini söyledi.

Yellen, borç limitinin askıya alınması veya artırılması için son dakikaya kadar beklemenin işletmelere ve tüketici güvenine ciddi zararlar verebileceğini belirtti.

Böyle bir durumun vergi mükellefleri için kısa vadeli borçlanma maliyetlerinin artmasına, ABD’nin kredi notunun olumsuz etkilenmesine sebep olabileceğini sözlerine ekledi.

Borç limitinin artırılmamasının Amerikan ailelerine zorluk yaşatacağına, ABD’nin küresel liderliğine zarar vereceğini ve ulusal güvenlik çıkarlarını savunma kabiliyeti hakkında soru işaretleri doğuracağına vurgu yaptı.

ABD 31,4 Trilyon Dolarlık Borç Limitine Ulaştı

ABD hükümeti, temerrüde yol açabilecek 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaştı. Hazine Bakanlığı daha önce nakit parasının Haziran ayı başlarında tükenebileceğini tahmin etmişti.

Fakat yeni gelen tahminde ABD’nin tahvil sahipleri de dahil olmak üzere bazı ödemeleri birkaç hafta içinde yapamayacağı endişesinin arttığı görüldü.

Beyaz Saray yetkilileri de olası temerrüt tarihinin bu kadar erken gelmesini beklemiyordu. Bu nedenle Kongre’nin mümkün olan en kıa sürede harekete geçmesi ve ABD’nin itibarının korunması gerektiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu