Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ekonomik Büyümesine Dair 2. Tahminler Açıklandı

Bugün açıklanan verilere göre ABD’nin GSYİH’si için yapılan ikinci okumalar, tahminlerden daha iyi bir tablo çizdi.
ABD Ekonomik Büyümesine Dair 2. Tahminler Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’de gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) için ikinci okumalar açıklandı. Ekonomik Analiz Bürosu tarafından yayınlanan ikinci tahmine göre ABD ekonomisi 2023’ün ilk çeyreğinde, yıllık bazda yüzde 1,3 oranında büyüme göstererek, piyasanın yüzde 1,1 olan beklentisini aştı.

Ülke ekonomisi 2022’nin dördüncü çeyreğinde yüzde 2,6 büyürken, bu yılın ilk çeyreği için birinci okumalar yüzde 1,1’i işaret ediyordu.

Cari dolar cinsinden GSYİH, yüzde 5,4’e denk gelen 348,3 milyar dolarlık artışla 26,49 trilyon dolar seviyesine yükseldi. Önceki tahmine göre 20,4 milyar dolarlık yukarı yönlü bir revizyon yapıldı. Gayri safi yurt içi alım fiyat endeksi ilk çeyrekte yüzde 3,8 artarak önceki tahminle aynı kaldı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: ABD Ekonomik Analiz Bürosu

Kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi yüzde 4,2, gıda ve enerji fiyatları hariç PCE fiyat endeksi yüzde 5 artış gösterdi.

Cari dolar kişisel gelir, ilk çeyrekte 251.3 milyar dolar arttı. Harcanabilir kişisel gelir, yüzde 12,3’e denk gelen 561,6 milyar dolar artarken, önceki tahmine göre 9,6 milyar dolarlık aşağı yönlü bir revizyon gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Reel harcanabilir kişisel gelir yüzde 7,8 artarken, kişisel tasarruf 6,1 milyar dolarlık düşüşle 829,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın