Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mastercard’dan Türkiye Tahmini: Büyümede Turizm Lokomotif Olacak

Mastercard Ekonomi Enstitüsü tarafından hazırlanan raporda, Türkiye’de ekonomik büyümede turizmin etkili olacağı tahmini yer aldı.
Mastercard’dan Türkiye Tahmini: Büyümede Turizm Lokomotif Olacak
HABER GİRİŞ

Mastercard Ekonomi Enstitüsü’ne (MEI) tarafından küresel ekonomiye ilişkin 2024 beklentilerine yer verildi. Raporda Türkiye ekonomisine ilişkin tahminler de yer aldı. MEI tüketicilerin ve şirketlerin zaman zaman harcama ve yatırım konusunda zor kararlarla karşı karşıya kalacağı yeni bir dönemin 2024 yılında başlamasın bekliyor.

Raporda faiz oranları, ücretler ve fiyatların pandemi öncesi eğilimlere göre yüksek olması nedeniyle kaynaklara dikkatli bir şekilde öncelik verileceği ifadeleri yer aldı. Bu yıl pek çok ekonomide enflasyonun hafifleyeceği beklentisine yer verilen raporda, küresel bazda tüketifi fiyat endeksinin 2023’teki yüzde 6 seviyesinden yüzde 4,9’a gerileyeceği tahminine yer verildi.

Türkiye En Hızlı Büyüyen Ülkelerden

Mastercard raporunda Türkiye ile ilgili görüşlere de yer verildi. Raporda Türkiye’de 2023’ün ilk 9 aylık harcama verilerine göre yabancı turistlerin kartla yaptığı harcamalar, bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 20 arttığı ve turist sayısındaki artışa bağlı olarak işlem yapan kart sayısında ise yüzde 25 artış görüldüğü hatırlatıldı.

Türkiye’nin Mısır, Tunus ve BAE, 2022’ye kıyasla Avrupalılar için en hızlı büyüyen ilk 10 destinasyon arasında yer aldığına yer verilen raporda, İtalya, İspanya, Portekiz ve Yunanistan’a yapılan rezervasyonların aynı dönemde daraldığı bilgisi verildi.

Raporda en çok seyahat eden grup olan orta sınıf Avrupalıların mortgage ödemelerine öncelik vermek zorunda kalması nedeniyle bu eğilimin 2024 yılında hızlanması beklenirken, Türkiye ve Mısır’ın, yaz tatillerini Güney Avrupa’da yapmayı tercih etmeyen Avrupalılar için daha uygun maliyetli destinasyonlar olarak fayda sağlamaya devam edeceği öngörüsü yer aldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın