Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Maryland/Özcan: FED Sıkı Para Politikasına Devam Etmeli!

Maryland Üniversitesi Ekonomi ve Finans Profesörü Özcan, ABD’den bugün gelen verileri yorumlayarak FED'in şahin politikasına devam etmesi gerektiğini savundu.
Maryland/Özcan: FED Sıkı Para Politikasına Devam Etmeli!
HABER GİRİŞ

Maryland Üniversitesi Ekonomi ve Finans Profesörü Şebnem Özcan, ABD’den gelen verilen sonrasında değerlendirmelerde bulundu. Özcan, Federal Rezerv Sistemi’nin (FED) şahin politikasının devam etmesi gerektiğine dikkat çekti.

ABD Sayım Bürosu tarafından bugün ülkenin Nisan ayı perakende verileri açıklandı. Açıklanan rapora göre Nisan’da perakende satışlar aylık bazda yüzde 0,4 oranında arttı. Piyasa beklentisi ise aylık bazda yüzde 0,8’lik bir artış olması yönündeydi.

Bloomberg HT’ye konuşan Özcan, talebin ve işgücü piyasasının hala güçlü olduğunu vurguladı. Söz konusu gücünse servis sektöründen geldiğini kaydetti.

Özcan, “Enflasyon yapışkan diyoruz ve bu yüzden de FED sıkı duruşunu devam ettiriyor. Akademik literatürdeki veriler, sıkılaşma kampanyası başladıktan itibaren bunun etkisinin 13 ay ile 2 yıl arasında olabileceğini söyler.” ifadelerini kullandı.

Para politikasının hala sıkı olması gerektiği tezini savunan Özcan, FED’in para politikasının da bu yönde olduğuna işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Banka Paniği Yaratarak Para Politikasını Değiştirmek Yanlış

FED’in içerisinde farklı görüşlerin başladığını da ileri sürerek, “Bu banka işi biraz abartıldı. Bu bankalar regüle olmayan küçük bankalar. Kredinin yüzde 70’ini sağlayan bankalara hiçbir şey olmazken böyle bir banka paniği yaratmak ve bu yüzden para politikasını değiştirmek çok çok yanlış.” sözleriyle dikkat çekti.

2008 yılındaki bankacılık krizini anımsatan Özcan, o dönemde yaşanılan kriz gibi bir krizin yaşanması durumunda para politikasında değişiklik yaşanacağını savundu. Ancak şu anda o dönemdeki gibi bir krizin olmadığını da vurguladı.

ABD’de faizlerin son 16 yılın en yüksek seviyesine çıkarılması ve bir yıldan fazla süredir uygulanan şahin para politikasıyla enflasyon yüzde 5’in altına indi. Bu sebepten daha fazla faiz artışına gerek kalmayacağı konuşulurken, Richmond FED Başkanı Thomas Barkin konuya ilişkin açıklamada bulundu.

ABD enflasyonunun yüzde 2 hedefine doğru düşmeye devam ettiğine işaret eden Barkin, ancak ekonomideki toplam talebin enflasyon hedefine ulaşılmasını sağlamaya yetecek kadar frenlendiğine ikna olmadığını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.