Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Perakende Satışlar Beklentinin Yarısını Bile Karşılamadı

ABD’de perakende satışlar Nisan’da artsa da hem aylık hem yıllık bazda piyasa beklentilerinin altında toparlandı.
ABD’de Perakende Satışlar Beklentinin Yarısını Bile Karşılamadı
HABER GİRİŞ

ABD Sayım Bürosu, perakende verilerini açıkladı. Yayımlanan verilere göre Nisan ayında perakende satışlar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,60 oranında artış gösterdi. Beklenti ise yıllık bazda yüzde 4,20’lik bir artış olmasıydı.

Perakende satışlar, Mart’ta yüzde 2,94, Şubat’ta yüzde 5,39, Ocak’ta ise yüzde 6,38 oranında artış gerçekleştirmişti.

Aylık değişimine bakıldığında ise yüzde 0,4 artarak 686,1 milyar dolara yükseldi. Mart ayında yüzde 0,1 daralan perakende satışların, Nisan’da yüzde 0,8 artması bekleniyordu. Böylece hem aylık hem yıllık bazda artış oranı beklentileri karşılamamış oldu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: ABD Sayım Bürosu

Yakıt ve otomobil hariç perakende satışlar bir önceki aya kıyasla yüzde 0,6 arttı. Mart’ta yüzde 0,3 azalan bu kategorideki satışların, Nisan’da yüzde 0,2 yükselmesi bekleniyordu. Ancak burada da beklenen artış olmadı.

Bugün açıklanan bir başka veri ise sanayi üretimi oldu. Sanayi üretimi Nisan’da bir önceki aya göre yüzde 0,5, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,24 artış gösterdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.