Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Makroekonomik Belirsizlik Facebook Çalışanlarını da Vurdu

Meta Platforms Inc. İcra Kurulu Başkanı Mark Zuckerberg, belirsiz ekonomik gelişmelerle 2023 yılında işe alımların azaltılacağını açıkladı.
Makroekonomik Belirsizlik Facebook Çalışanlarını da Vurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tüm dünyada yaşanan yüksek enflasyon ve sıkılaştırıcı para politikaları ekonomide durgunluğu kaçınılmaz kılarken, küresel ekonomide önemli pay sahibi olan dev şirketler bile etkileniyor. Bunlardan biri de en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Facebook oldu.

Facebook’un çatı şirketi Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, çalışanlarına verdiği demeçte ekonomiye dair kaygılarını dile getirdi.

Bloomberg News’in bildirdiği habere göre Zuckerberg, çalışanlarına belirsiz makroekonomik ortamı işaret etti. Ekonominin şimdiye kadar daha net bir şekilde istikrara kavuşacağını umduğunu fakat henüz bunun gerçekleşmediğini söyleyen başarılı isim, bu nedenle süreci biraz daha ihtiyatlı planlamaları gerektiğini belirtti.

Meta’da İşe Alımlar Durduruldu, Çalışanlar Panikte

Yeniden yapılanmaya gitmek zorunda olduklarını ifade eden Zuckerberg, planlarının gelecek yıl boyunca personel sayısındaki büyümeyi istikrarlı bir şekilde azaltmak olduğunu söyledi. Birçok ekibin küçüleceğini ve enerjinin diğer alanlara kaydırılacağını anlattı.

Bu amaç kapsamında liderlerine ekipleri nereye kaydıracakları ve hangi alanlarda yeniden yapılanma yapılması gerektiği konusunda çalışma yapmalarını istediğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu karar bazı reklam verenlerin bir durgunluk beklentisiyle harcamaları kısması ve birkaç teknoloji şirketinin son aylarda çalışan sayısını azaltmaya başlaması gibi gelişmelerin hemen arkasından geldi.

İşe alımların dondurulacağı açıklaması, çalışanlar arasında işten atılma korkularının yaşanmasına sebep oldu. Facebook, geçtiğimiz aylarda da mühendis işe alım planlarını yüzde 30 oranında azalttığını duyurmuştu.

Facebook’un kurucu ortağı Eduardo Saverin tarafından yönetilen yatırım şirketi B Capital Group de finansal piyasalarda türbülansın devam ettiğini, bu nedenle girişimlerin 2024 yılına kadar olumsuz etkileneceğini söyledi.

B Capital’in kurucu ve yönetici ortağı Raj Ganguly, şirketlerin sahip oldukları sermaye ile ayakta kalmak zorunda olduklarını, piyasadaki oynaklığın sermaye yaratılmasını etkilediğini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.