Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mahfi Eğilmez’den Seçim Analizi: AKP Bunu Yapsaydı Sonuç Farklı Olurdu

Ekonomist Mahfi Eğilmez, yerel seçimlerin ardından kaleme aldığı yazıda, sonuçları değerlendirdi. Detaylar geliyor...
Mahfi Eğilmez’den Seçim Analizi: AKP Bunu Yapsaydı Sonuç Farklı Olurdu
HABER GİRİŞ

Aylardır beklenen yerel seçimler dün gerçekleşti ve ortaya çıkan sonuçların sebepleri araştırılmaya başlandı. Ekonomist Mahfi Eğilmez bugün kaleme aldığı yazısında, yerel seçim sonuçlarını masaya yatırdı.

Yazısının başında yıllardır seçim kazanamayan CHP’nin ne oldu da bu seçimi kazandığını sorgulayan Eğilmez, “Burada pek çok gerekçe sayılabilir, çoğu da doğru olur. Ama bence daha anlamlı soru 22 yıldır seçim kaybetmeyen AKP ne oldu da bu seçimi kaybetti sorusudur. Burada da pek çok gerekçe yazılabilir, onların da çoğu doğru olur. Ama bir tanesi var ki bana göre temel neden odur.” değerlendirmesinde bulundu.

Eğilmez, hemen her yerde “seçmen mesaj verdi” yorumlarını gördüğünü ancak daha bir yıl önce yapılan genel seçimlerde mesaj vermeyen seçmenin ne oldu da bir yıl içinde mesaj vermeye niyetlendiğini sorguladı.

Enflasyonun yüksekliği, hayat pahalılığı, ekonomik koşulların giderek bozulması ve Başkanlık sisteminin tek adam rejimi haline gelmesi gibi pek çok nedenin seçimin kaybedilmesine sebep olabileceğini belirten Eğilmez, bunların hiçbirinin AKP’nin bu seçimi kaybetmesindeki kilit neden olmadığını ifade etti.

Emeklilere Dikkat Çekti

Mahfi Eğilmez bu seçimlerde emeklilerin toplam seçmenlere olan oranına değindi.

GCM Yatırım Banner

Emekliler, asgari ücretliler ve üst düzeyde ücret alanlar dışındaki ücretlilerin yaşanan yüksek enflasyon ve artan hayat pahalılığı karşısında aldıkları ücretle geçinemez durumda olduğunu belirten Eğilmez, “İktidar, özellikle son bir yılda giderek artan hayat pahalılığı karşısında durumu hızla bozulan bu kesimin sorunlarına çözüm getiremiyor. Ne enflasyonu düşürebiliyor ne de hayat pahalılığını giderecek kadar ücret artışı yapabiliyor.” değerlendirmesini yaptı.

Artan kamu kesimi israfı ve çeşitli yanlış politikalar sonucu bütçenin artık yönetilemez duruma geldiğini belirtti.

Bu sonuçlar üzerindeki en önemli etkenin AKP’nin yanlış ekonomi politikasıyla çığırından çıkardığı enflasyon ve özellikle de hayat pahalılığı olduğunu belirten Eğilmez, “Bunların etkisiyle alt üst olan gelir dağılımı ve tamamen bozulmuş olan ücret düzeninin yarattığı ortam, emeklisi, asgari ücretlisi başta olmak üzere ücret geliri elde edenlerin büyük çoğunluğunun AKP’ye ret oyu vermesine yol açtı.” değerlendirmesinde bulundu.

AKP’nin seçimlerden önce emeklilere, asgari ücretlilere ve genel olarak ücretlilere bir kez daha ücret artışı vermesi halinde sonucun farklı olabileceğini vurgulayan Eğilmez, “Ne var ki o zaman da yılın geri kalanını tamamlayacak bir bütçe kalmayacaktı” ifadesine yer verdi.

Eğilmez analizinin sonunda, “Paranız rezerv para olmadığı halde enflasyonun yükseldiği ortamda faizi düşürürseniz, kuru tutarak TL’nin gerçek dış değerini bulmasını önlemeye çalışır, döviz rezervlerinizi bu uğurda harcarsanız, kamu kesiminde inanılmaz boyutta bir israf yaşanırken tasarruf meselesini hafife alır, tüketimi desteklerseniz ücret artışlarını yapamazsınız ve sonuç da bu olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın