Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mahfi Eğilmez “İnsanlığa Aykırı Diyerek” Asgari Ücret Zammını Yazdı

Mahfi Eğilmez, açlık ve yoksulluk sınırının altında ezilen asgari ücret ve emekli aylıklarına zam yapılırsa enflasyon artar tezini ele aldı.
Mahfi Eğilmez “İnsanlığa Aykırı Diyerek” Asgari Ücret Zammını Yazdı
HABER GİRİŞ

AKP’nin sızdırılan Kızılcahamam kampı kulisinde, asgari ücret ve emekli maaşlarına zam yapılmayacağı kararının bugün kamuoyuyla paylaşılmasının ardından ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez’den dikkat çeken asgari ücret yazısı geldi.

Eski Hazine Müsteşarı Eğilmez, bloğunda paylaştığı yazısında, ekonomi yönetiminin savunduğu, ‘ücret artışı enflasyonu artırır’ tezini irdeledi.

Asgari ücret zammının enflasyondaki artışa zemin hazırladığı tespitlerinin doğruyu yansıttığını ancak bir nüansın daha olduğunu kaydetti.

Eğilmez, “Asgari ücret artarsa enflasyon artmaz demek ekonomi bilimine aykırı bir tezdir ama enflasyonun böylesine arttığı bir yerde asgari ücret ve emekli maaşı alanlara ücret artışı yapmamak insanlığa aykırıdır” dedi.

Ülkede ücretli çalışanların sayısının 16 milyon oluğunu ve asgari ücret zammında bütün ücretlerin de buna göre arttığını kaydederek, “Ayrıca 9 milyon da emekli var. Demek ki asgari ücret artırıldığında 25 milyon kişinin ücretlerinde çeşitli artışlar yapılması söz konusu oluyor” diye ekledi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon artacak korkusuyla açlık ve yoksulluk sınırının altındaki asgari ücreti ve emekli ücretlerini artırmayalım demenin mümkün olmadığını savundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın