Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kulislerden Sızdı! Asgari Ücretli ve Emekliye Zam Yok

AKP’nin Kızılcahamam kampında konuşulan kulis bilgileri sızdı. Emekli maaşları ve asgari ücret zammına ilişkin çarpıcı kararların alındığı ileri sürüldü. İşte detaylar;
Kulislerden Sızdı! Asgari Ücretli ve Emekliye Zam Yok
HABER GİRİŞ

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) Kızılcahamam’daki 31’inci İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda alınan kararların kulis bilgileri bugün Ekonomim tarafından kaleme alındı. AKP’nin Kızılcahamam kampında ekonomide gerçekçi, popülizmden uzak bir ekonomi politikası uygulanması hakkında karar aldığına işaret edildi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) başta olmak üzere seçim öncesinde muhalefetin de baskısıyla yapılan popülist düzenlemelerden artık tamamen uzak durulacağı konusunda anlaşıldı.

Gelecek dönemde ise yapısal reformları da içeren düzenlemelerde gerçekçi bir yaklaşımla hareket edileceği ve atılacak adımlarda etki analizler yapılarak yol alınacağı vurgulandı.

Muhalefetin Vaatleri AKP Masasında Yok!

Kamp kapsamında, asgari ücret ve emekli maaşlarındaki iyileştirmelerle ilgili son dönemde muhalefetten gelen vaatlerin gerçekçi bulunmadığı öne sürüldü. Muhalefetin vaatlerinin hiçbir şekilde AKP’nin gündeminde yer almayacağı belirtildi.

Bu kapsamda Temmuz ayında asgari ücret ve emekli aylıklarında kök maaşlar dahil artı bir iyileştirmeye gidilmeyeceği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun tek haneye indirilmesinin gelecek dönem için birinci öncelik olduğu yinelenerek, AKP’de enflasyonun tek haneye indirilmeden seçime gidilmemesi görüşünün hakim olduğunun altı çizildi.

Vergide Adalet ve Etkinlik Sağlanacak

Gelecek günlerin öncelikli gündeminin mali tedbirler olacağı paylaşılarak, bu noktada vergide adalet ve etkinliğin sağlanmasının AKP masasında olduğu ileri sürüldü.

Ekonomim haberinde, Türkiye’deki büyük şirketlerin yeteri kadar vergi ödememesinin vergi adaletini zedelediği görüşünü ortadan kaldırmaya yönelik adımlar atılacağına işaret etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in dün NTV’ye yaptığı açıklamalarda Türkiye’deki kurumlar vergisi mükelleflerinin önemli bir kısmı uzun yıllardır zarar beyan ettiğini vurgulaması ise bu kararların yansıması olarak nitelendirildi.

Özele Geçen Doktorlar Kamuya Dönecek

Kızılcahamam’da ekonomi kadar öne çıkan diğer bir alanın ise sağlık sistemi olduğu kaydedildi. Randevu sistemindeki aksaklıklar konusunda milletvekillerinin kendilerine gelen şikayetleri aktardığı belirtildi.

Vatandaşın özel hastaneler yönlendirilmesinin çözüm olmadığı savunulan görüşmelerde, üniversite hastanelerinin daha fazla devreye girmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Doktorların kamu hastanelerinden istifa ederek özel hastanelere geçmesini ise bazı illerde uzman doktor açığına sebep olduğunu dile getiren milletvekilleri, şu ifadeleri kullandı;

“Telefonlarımız susmuyor, seçmenimiz özel hastanelere gidemediklerini söylüyorlar.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise konuya ilişkin bazı adımların atıldığını, maddi açıdan da doktorların durumunu düzeltecek yasal düzenleme hazırlıklarının olduğunu belirtti. Koca, bu düzenlemenin hayata geçirilmesiyle özele geçen doktorların kamuya döneceğini öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.