Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Macron, İsveç ve Finlandiya’nın NATO Üyeliği için İmza Attı

ABD Başkanı Biden’dan sonra Fransa Cumhurbaşkanı Macron da İsveç ve Finlandiya’nın NATO'ya katılım protokollerini imzaladı. Ayrıntılar haberde;
Macron, İsveç ve Finlandiya’nın NATO Üyeliği için İmza Attı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Macron yönetiminin basın servisi, Fransa Cumhurbaşkanı’nın Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılım protokollerini dün imzaladığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un imzasıyla iki ülkenin üyelik başvurusu Fransa tarafından onaylandı.

Yapılan açıklamada, “Finlandiya ve İsveç’in bu egemen tercihi, yakın çevrelerindeki mevcut tehdit karşısında güvenliklerini güçlendirecek ve ortak pozisyona ve Avrupa güvenliğimize önemli bir katkı sağlayacaktır” ifadesi yer aldı.

Finlandiya ve İsveç, 18 Mayıs tarihinde NATO’ya katılmak için başvuruda bulunmuştu. Fransa Ulusal Meclisi, 3 Ağustos’ta iki ülkenin NATO’ya katılımına ilişkin protokolü onaylamıştı.

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımı için blokta yer alan tüm üyeler tarafından onay verilmesi gerekiyor. İttifakı oluşturan 30 ülkeden 20’sinden fazlası ise bugüne kadar onay verdiklerini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

ABD Onayladı Ancak Türkiye’de Meclis’ten Henüz Geçmedi

ABD Başkanı Joe Biden da geçen hafta ABD’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılım protokollerini imzalamıştı.

Biden, yaptığı açıklamada kurulan bu ittifakın yalnızca Avrupa ve ABD için değil, aynı zamanda dünyanın daha fazla güvenlik ve istikrarı için bir dönüm noktası özelliğini taşıdığını söyleyerek;

“İsveç ve Finlandiya’nın tam katılımıyla müttefik sayımız 32’ye çıktığında her zamankinden çok daha güçlü olacağız” demişti.

Türkiye tarafı ise terör örgütlerini gerekçe göstererek veto ettiği üyelik başvurularını onaylamama kararı aldığını açıklamıştı.

Sonraki görüşmelerde anlaşmaya varılmış, 28 Haziran’da Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında iki ülkenin NATO’ya katılımının önündeki engelleri kaldıran bir mutabakata imza atılmıştı.
Ancak iki ülkenin üyelik protokolleri henüz Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) geçmedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.