Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden’dan Önemli İmza: İsveç ve Finlandiya’nın NATO Üyeliğine Onay

Joe Biden, ABD'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılması için verdiği desteğin belgelerini imzaladı. Detaylar haberde;
Biden’dan Önemli İmza: İsveç ve Finlandiya’nın NATO Üyeliğine Onay
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak 1990’lardan bu yana askeri ittifakın en önemli genişlemesi olan Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımını onaylayan belgeleri imzaladı.

Biden’ın imzalamış olduğu onay belgeleri, iki ülkenin NATO üyeliğinin ABD tarafından onaylanması için son adım niteliğini taşıyor.

ABD Başkanı yaptığı açıklamada kurulan bu ittifakın yalnızca Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri için değil, aynı zamanda dünyanın daha fazla güvenlik ve istikrarı için bir dönüm noktası özelliğini taşıdığını dile getirdi.

Biden: Her Zamankinden Daha Güçlü Olacağız

Biden konuşmasının devamında, her bir ülkenin kendi güvenlikleri ile ilgili kendi kararlarını verme ve yurttaşlarının iradesine cevap verme konusunda egemen haklarını kullandığının altını çizdi. Başkan konuşmasını “İsveç ve Finlandiya’nın tam katılımıyla müttefik sayımız 32’ye çıktığında her zamankinden çok daha güçlü olacağız” sözleriyle sonlandırdı.

ABD Senatosu geçtiğimiz hafta 95’e 1 gibi ezici bir çoğunlukla NATO’nun genişlemesine güçlü bir destek göstermiş ve üyeliklere onay vermişti. Ülkelerin NATO üyeliğine karşı gelen tek oy Cumhuriyetçi Senatör Josh Hawley’den gelmişti.

GCM Yatırım Banner

Hem Demokrat hem Cumhuriyetçi Senatörler, iki İskandinav ülkesinin üyeliğini güçlü bir şekilde onaylarken, onları modern orduları zaten NATO ile yakın iş birliği içinde çalışan önemli müttefikler olarak nitelendirmişti.

İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak NATO üyeliği için başvurmuştu. Moskova, her iki ülkeyi de ittifaka katılmamaları konusunda defalarca uyarmıştı.

NATO’ya Resmi Üyelikleri 1 Yılı Bulabilir

İki ülkenin NATO’ya resmi üye olabilmesi için ittifakta yer alan tüm devletlerin parlamentolarında üyeliklerinin onaylanması gerekiyor.

Katılım, Kanada, Almanya ve İtalya dahil olmak üzere birkaç ülke tarafından onaylanmış olmasına rağmen, onay sürecinin bir yıl kadar sürebileceği belirtiliyor.

Türkiye’nin yanı sıra Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Portekiz, Yunanistan, Slovakya ve İspanya gibi ülkelerde İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımını onaylayan belgeler henüz imzalanmadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.