Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya, İsveç ve Finlandiya’nın NATO Üyeliğini Onayladı

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği protokolünü içeren yasa tasarısı Sol Parti’nin ret kararına rağmen Alman parlamentosunda kabul edildi. Detaylar haberde;
Almanya, İsveç ve Finlandiya’nın NATO Üyeliğini Onayladı
HABER GİRİŞ

Almanya Federal Meclisi, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği protokolünü içeren yasa tasarısını bugün oyladı. Mecliste, Sol Parti (Die Linke) İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini desteklemedi.

Sol Parti’nin bu kararına karşın; Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller, Hür Demokrat Parti (FDP), Hristiyan Birlik Partileri (CDU-CSU) ve Almanya için Alternatif Parti (AfD) iki ülkenin üyelik talebini destekledi.

Çoğunluk onayıyla yasa tasarısı kabul edildi. Böylece iki ülkenin NATO’ya katılımı Alman parlamentosundan geçti.

“Desteği Hak Ediyorlar”

Finlandiya ve İsveç’in attığı adımın önemli ve doğru olduğunu söyleyen Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, desteği hak ettiklerini ifade etti.

NATO’nun kuzey ve doğu kanadının güç kazandığını savunan Lambrecht, “Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya kabulüyle özgürlük ve demokrasiyi güçlendiriyoruz” dedi.

GCM Yatırım Banner

İttifakı büyülterek aynı zamanda Avrupa ve transatlantikte dayanışma ve birliğin de arttığını sözlerine ekleyen Savunma Bakanı, “Böylece bu birliği bozmak isteyenleri caydırıyor” şeklinde konuştu.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nda Devlet Bakanı olarak görev yapan Tobias Lindner ise yaptığı açıklamada NATO’nun demokratik değerlerini güçlendirdiklerini söyledi.

Lindner’ın açıklaması şöyle:

“Finlandiya ve İsveç’in Kuzey Atlantik Savunma İttifakı’na planlanan katılımı, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaşın bir sonucu olarak Avrupa’da ve dünyada yaşadığımız şoklar göz önüne alındığında, bizim ve ortaklarımız için olağanüstü önem taşımaktadır.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın