Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan Finlandiya ve İsveç’e NATO Kapısını Kapattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gençler ile Millet Kütüphanesi'nde bir araya gelirken önemli açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Finlandiya ve İsveç’e NATO Kapısını Kapattı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde gençlerle bir araya geldi. Erdoğan bu etkinlikte, son günlerde gündemde yer alan Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik sürecine dair açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO’nun bir güvenlik teşkilatı olduğunu ve bünyesinde terör örgütlerinin olmasını kabul etmeyeceklerini söyledi. İsveç’in tam bir terör yuvası olduğunu vurgulayan Erdoğan, üye ülkelerden birinin hayır demesi halinde, NATO’ya alınmalarının mümkün olmadığını ifade etti.

PKK ve YPG’ye Ev Sahipliği Yapıyorlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in, PKK, YPG gibi terör örgütlerine ev sahipliği yaptığını belirtti.

Erdoğan bu konuyla ilgili açıklamasında, “Bunlar ülkemdeki terör kaynaklarını teşvik edip bunlara ciddi manada parasal destekler de verip bunlara silah desteği veren bu ülkeler. Kendilerine de söyledik. NATO bir güvenlik teşkilatıdır. Böyle bir güvenlik teşkilatının içerisinde biz terör örgütlerini olmasını kabullenemeyiz.” diye konuştu.

‘İsveç Terör Odağıdır’

‘İsveç Terör Odağıdır’

GCM Yatırım Banner

NATO’ya yeni ülkelerin alınması için tam ittifak gerektiğini belirten Erdoğan, özellikle İsveç’in tam bir terör yuvası olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu politikalarını kararlı bir şekilde sürdüreceklerini vurgulayarak, “NATO’ya Finlandiya ve İsveç’in girmesine ‘hayır’ diyeceğimizi ilgili arkadaşlarımıza söyledik ve yolumuza da bu şekilde devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Putin ve Zelenski Açıklaması

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş sürecini de değerlendiren Erdoğan, denge politikası yürüttüklerini belirti ve “Bu denge politikasında ben ne sayın Putin’le ne sayın Zelenski ile bağları koparıp atmaya asla niyetim yok.” diye konuştu.

Bu sürecin devam edeceğini belirten Erdoğan, yeni bir dünya savaşının ne bölgeye ne de dünyaya bir faydası olmayacağını söyledi.

Rusya ve Ukrayna ile olan ilişkileri kesip atamayacaklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ukrayna ile ilgili adımlarımız var. Yine Rusya ile bizim şu anda kullandığımız doğalgazın biz yüzde 50’sini Rusya’dan temin ediyoruz. Bunlar bizim için stratejik önemde münasebetlerdir ve kesip atamayız.” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.