Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Maaş Zammında Hesaplar Değişiyor: Beklenti Karşılanacak mı?

Memur ve emeklilere yapılacak maaş zammında masaya gelecek oranlar sürekli değişiyor. Son enflasyon verisi ve TCMB tahmini ile rakam yükseldi. Detaylar haberde;
Maaş Zammında Hesaplar Değişiyor: Beklenti Karşılanacak mı?
HABER GİRİŞ

Maaş zammı için masaya gelecek olan veriler netleşmeye başladı. Geçen hafta Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, sene sonu için enflasyon tahminini yüzde 58’den yüzde 65’e çıkarırken, aynı hafta Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Ekim enflasyonu yüzde 61,36 olarak kayda geçti.

Böylece TÜİK verilerine göre 4 aylık enflasyon rakamı da yüzde 29,40 oldu. Ocak zammı için netleşecek tutarda iki veri daha bekleniyor.

TÜİK’in açıklayacağı enflasyon rakamlarından önce olası oranlara ilişkin tahmini paylaşan yeminli mali müşavir ve ekonomist Muhammet Bayram, son gelişmelerle birlikte tahminlerin yukarı yönlü revize edildiğini söyledi.

Bayram, “SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 37-38 civarında bir enflasyon farkı beklentisi vardı. Memur, memur emeklilerine yüzde 50’ya yakın zam beklentisi vardı” dedi.

Ekim ayı enflasyonuyla yüzde 30’un altında kalan rakamın yukarı taşınması için 2 aylık enflasyon farkını daha beklemek gerektiğini ekleyerek, 7500 TL olan en düşük emekli maaşının asgari ücretle denge ele alındığında 10 bin TL seviyesine çıkması gerektiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bayram, “Yeni dönemde en düşük emekli maaşının çok daha fazla artırılmasını bekliyoruz. En düşük emekli maaşının 12.500 TL civarında olmasını, en düşük memur emeklisi maaşının ise 14 bin 800 TL civarında olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Ancak söz konusu rakamların enflasyona göre yukarıda kaldığı detayını paylaşarak, “Yüzde 50’nin üzerinde bir artış yapılırsa en düşük emekli maaşı 12500 TL civarına gelecektir. Bu enflasyonun çok üzerinde bir tutardır” dedi.

En Düşük Emekli Aylığı Kök Maaşa Sabitlenmeli

Mağduriyet yaratan en düşük emekli aylığında sorunun çözüm bulması için kök maaşa endeksli sistem geliştirilmesi gerektiğini savunan Bayram şöyle konuştu:

“Öncelikle en düşük emekli maaşının kök maaşa sabitlenmesi gerekiyor. Bir kişinin asıl maaşı çok daha düşükken devlet bunu sübvanse edebiliyor. Bundan sonraki zamların karşılık bulabilmesi adına kök maaşların en düşük emekli maaşına sabitlenmesi büyük bir reform olacaktır. Bundan sonra alacakları oransal artışlar tam olarak maaşlarına yansıyabilecektir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.