Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Litvanya Z Harfi Dahil Rusya’ya Destek Sembollerini Yasakladı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra gündeme gelen ve Putin’e destek sembolü olarak gösterilen “Z” harfi için Litvanya’dan yeni yasak geldi. İşte detaylar;
Litvanya Z Harfi Dahil Rusya’ya Destek Sembollerini Yasakladı
HABER GİRİŞ

Litvanya Parlamentosu bugünkü oylamada, “Z” harfinin, Aziz Yorgi’nin (St. George) siyah ve turuncu kurdelesinin ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline destek olarak görülen diğer sembollerin halka açık şekilde sergilenmesini yasakladı.

Z harfi, Ukrayna’daki Rus askeri araçlarında belirgin bir şekilde görülmeye başlarken savaşı desteklemek için sosyal medyada ve başka yerlerde sıklıkla kullanılıyor.

Öte yandan ilk olarak II. Katerina (Büyük Katerina) tarafından bir onur olarak tanıtılan Aziz Yorgi kurdelesi, Doğu Ukrayna’daki ayrılıkçıların 2014’te Rusya’ya desteklerinin bir sembolü olarak kabul etmesinden bu yana Rusça konuşulan dünyada önem kazandı.

Litvanya Parlamentosu, Sovyet ve Nazi sembollerinin halka açık sergilenmesine yönelik daha önceki bir yasağa geçmişte kullanılan veya şu anda askeri saldırganlığı, insanlığa karşı suçları ve onlar tarafından işlenen veya işlenen savaş suçlarını teşvik etmek için kullanılan totaliter veya otoriter rejimlerin sembolleri için yeni bir hüküm ekledi.

Litvanyalı milletvekilleri, yasağı ihlal edenlere para cezasının kişiler için 900 euroya (827 dolar) ve şirketler için 1500 euro yükseltilmesini de onayladılar.

GCM Yatırım Banner

124 milletvekili teklifi kabul ederken iki çekimser bir de hayır oylaması çıktı. Yeni yasa henüz Litvanya Başkanı Gitanas Nauseda tarafından yasaya dönüştürülmese de kısa süre içinde Ukrayna destekçisi lider tarafından onaylanması bekleniyor.

Bir zamanlar Sovyetler Birliği’nin bir parçası olan NATO ve Avrupa Birliği (AB) üyesi Litvanya’daki hükümet, savaşın başlangıcından sonra saatler içinde ülkede OHAL ilan etmişti.

Moskova’nın Litvanya’yı tehdit edebileceğinden ve Rusya ve Beyaz Rusya sınırları boyunca orduyu konuşlandırabileceğinden çekinen Litvanya, Kremlin tarafını destekleyen halka açık etkinlikleri yasaklamıştı. Ayrıca Rus gazını almayı bırakan ilk Avrupa ülkesi olmasıyla da öne çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.