Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Litvanya Artık Rusya’dan Doğal Gaz İthal Etmeyecek

Litvanya hükümeti aldığı önemli bir karar ile Rus gazını almayı bırakan ilk Avrupa ülkesi oldu. Haberin detayları şöyle…
Litvanya Artık Rusya’dan Doğal Gaz İthal Etmeyecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya – Ukrayna savaşı altıncı haftasını doldurmaya yönelirken, çatışma bölgesinde yaşananlar kadar Rusya’ya uygulanan yaptırımlar da yakından izleniyor. Batılı ülkeler, Rusya’dan doğal gaz ve petrol alımını durdurma kararı ile Putin’in savaş fonunu kesmeye çalışıyor.

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Bu aydan itibaren Litvanya’da artık Rus gazı yok. Yıllar önce ülkem, bugün saldırganla enerji bağlarını hiç acı çekmeden kırmamıza izin veren kararlar verdi. Biz yapabilirsek, Avrupa’nın geri kalanı da yapabilir” ifadesine yer verdi.

Nauseda, daha önceki paylaşımında ise Avrupa Birliği ülkelerinin Rusya ile enerji balarını koparmak için zamana ihtiyacı olduğunu söylemişti. Ukrayna’da savaş bitse bile Avrupa’nın Rusya’ya tutumunun değiştiğini ve eski haline dönemeyeceğini belirtmişti.

Litvanya Enerji Bakanı Dainius Kreivys ise Rus gazını terk eden ilk Avrupa ülkesi olduklarını belirterek, bunun Litvanya’nın enerji tarihinde bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Açıklamasında, “2009’da başlatılan enerji bağımsızlığı stratejisi bugün son aşamalarından birine ulaştı, tek bir Rus gazı molekülü gaz sistemine girmeyecek. Gaz ihtiyacının tamamı Klaipėda LNG terminali tarafından karşılanacak. Litvanya saldırgan bir devletten gaz satın almayacak.” sözlerine yer verdi.

GCM Yatırım Banner

İhtiyaç duyulması halinde Letonya ve Polonya üzerinden doğal gaz ithalatının yapılabileceği söylendi. Rusya’nın Avrupa’daki enerji şantajına ve Ukrayna’daki savaşına cevap olarak gaz ithalatının durdurulduğu söylenirken, gaz akışını sağlayan Amber Grid şirketi verilerinin 2 Nisan itibarıyla sıfırı gösterdiği açıklandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta doğal gaz alımının ruble ile yapılmasını içeren kararnameyi imzaladı. Buna göre 1 Nisan’dan itibaren ödemeyi ruble ile yapmayan ülkelere, gaz verilmeyeceği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın