Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eski Sovyet Ülkesi Litvanya’dan Rusya için Yeni OHAL Kararı!

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinden saatler sonra OHAL ilan eden Litvanya, bugün aldığı kararla sıkı yönetim kurallarını genişletti. İşte detaylar;
Eski Sovyet Ülkesi Litvanya’dan Rusya için Yeni OHAL Kararı!
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonlarının 15. gününde iki taraf Antalya’da bir araya geldi. Türkiye arabulucuğunda gerçekleşen üçlü zirvede, Rus ve Ukraynalı Dışişleri Bakanı görüştü. Müzakerelerden sonuç çıkmadı.

Savaş sürerken Litvanya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak bugün daha katı bir olağanüstü hal ilan etti. Bir zamanlar Sovyetler Birliği’nin bir parçası olan NATO ve Avrupa Birliği (AB) üyesi Litvanya’daki hükümet, OHAL’i genişletme kararı aldı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiği 24 Şubat’ta Putin’in açıklamasından saatler sonra ülkede OHAL ilan edilmişti.
Eski Sovyet Ülkeleri
KAYNAK: Wikipedia

Litvanya, Moskova’nın Litvanya’yı tehdit edebileceğinden ve Rusya ve Beyaz Rusya sınırları boyunca orduyu konuşlandırabileceğinden çekinmişti.

Bugün Litvanya’dan daha katı bir OHAL hamlesi geldi. Reuters tarafından aktarılan bilgilere göre 117 oydan 71 lehte oyla meclisten geçen yeni yasa, “bu olağanüstü duruma yol açan Rusya veya Belarus eylemlerini” destekleyen halka açık etkinlikleri yasakladı.

Parlamento, en az 20 Nisan’a kadar yürürlükte olan tedbirin polisin işgalle ilgili dezenformasyon, savaş propagandası veya nefret teşviki nedeniyle bir medya kuruluşuna erişimi 72 saate kadar kaldırmasına izin verdiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Litvanya Başbakanı Ingrida Simonyte; “Bu önerge, kamuya açık toplantılarda ‘Putin harika’ deme ve savaş propagandası ve dezenformasyon yayma yeteneğini kısıtlıyor” dedi. Yeni önlemin, ordu hareketleri veya stratejik enerji altyapısı hakkında fotoğraf çekimi, filme alma veya yerinde bilgi toplamayı da yasaklayacağı aktarıldı.

Aksi belirtilmedikçe veya Avrupa Birliği içinden yayın yapmaması durumunda, Rus veya Beyaz Rusya denekleri tarafından kurulan veya kontrol edilen TV ve radyo istasyonları da yasaklandı. Litvanya, Ruslara ve Beyaz Rusyalılara vize vermeyi de durdurma kararı aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın