Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lane: Avrupa Merkez Bankası Bir Faiz Artırımına Daha Açık

ECB Başekonomisti Philip Lane, enflasyon konusunda endişelerin 2024'e sarkacağını söylerken bir faiz artırımının daha işaretlerini verdi. Detaylar haberde;
Lane: Avrupa Merkez Bankası Bir Faiz Artırımına Daha Açık
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başekonomisti Philip Lane, enflasyona dair mevcut endişelerin gelecek yıla sarkabileceğinin mesajını verdi. Kurumun, bir faiz artırımına daha açık olduğunu ifade etti.

Yahoo Finance’e açıklamalarda bulunan isim, enflasyonun yüzde 2’lik hedefe dönmesi konusunda 2024 yılının kritik verilerini görüp ona göre değerlendirme yapmalarını gerektiğini belirtti.

Ücret pazarlıklarının 2024’ün başında başlayacağını, bu nedenle ECB’nin analizinde önemli bir yere sahip olan parçanın şu an için belirsiz olduğunu söyledi.

“Gelecek Yıl Açıklanacak Verileri Görmeliyiz”

“Bu sonbahar döneminde çok şey öğreneceğiz, ama her şeyi değil.” diyen isim, enflasyonun belirlenen hedefe dönüp dönmeyeceği konusunda önümüzdeki yıl açıklanacak verilerin görülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Lane ayrıca ECB’nin bir faiz artırımına daha açık olduğunu belirtti ve gelecek olan yeni verilerin daha fazla artışa ihtiyaç olduğunu göstermesi durumunda daha fazlasını yapmaya hazır oldukları mesajını verdi.

GCM Yatırım Banner

ECB geçen hafta faiz kararını açıklamış ve faizi 25 baz puan artırarak mevduat faizini yüzde 4’e, ana refinansman faizini yüzde 4,50’ye yükseltmişti. Böylelikle 10. kez üst üste faiz artırımına gidilmişti.

Villeroy Faiz Artışından Yana Değiliz Mesajı Vermişti

ECB Yönetim Konseyi Üyesi Francois Villeroy de Galhau ise kısa süre önce yaptığı açıklamada bankanın gelecekteki hamlelerine ilişkin değerlendirmelerde bulunurken borçlanma maliyetlerinin yeterince uzun süre yüzde 4’te kalabileceği mesajını vermişti.

Villeroy, “Gerektiği sürece ECB faizlerini mevcut yüzde 4 seviyesinde tutacağız.” ifadesini kulanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın