Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB/Villeroy’den Faiz Oranları için Güvercin Tutum

ECB Yönetim Konseyi Üyesi Francois Villeroy, faiz oranlarını gerektiği süre boyunca yüzde 4’te tutabileceğine işaret etti. Detaylar haberde;
ECB/Villeroy’den Faiz Oranları için Güvercin Tutum
Yorum

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) geçen haftaki sürpriz 25 baz puanlık faiz artışının ardından faiz oranını yüzde 4,5 seviyesine yükseltmişti. ECB Yönetim Konseyi Üyesi Francois Villeroy de Galhau, bankanın gelecekteki hamlelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Enflasyonu kontrol altına alabilmek için mevduat faizini gerektiği sürece yüzde 4’te tutabileceğini dile getiren Villeroy, bankanın daha fazla faiz artışından yana olmadığına işaret etti.

Art arda 10’uncu faiz artışı kararının sonrasında ECB Başkanı Christine Lagarde, gelinen seviyeninse zirve olup olmadığı konusunda net bir ifade kullanmamıştı. Banka içindeki şahin üyeler ise geçen haftaki kararın son faiz artışı olmayabileceği yönünde açıklamalarda bulunmuşlardı.

Konuya ilişkin La Croix gazetesine konuşan Villeroy, “Bu hastalığın tedavisi için çare olan faiz oranlarında ısrarcı olmak gerekiyor. Gerektiği sürece ECB faizlerini mevcut yüzde 4 seviyesinde tutacağız.” ifadelerini kullandı.

Diğer bir taraftan kriz kahini olarak bilinen ünlü ekonomist Nouriel Roubini dün Bloomberg TV’deki açıklamasında, ECB ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) faiz artırımlarına devam etmesi gerektiğine dikkat çekmişti.

Her iki bankanın da Amerika Merkez Bankası’ndan (FED) daha büyük bir ikilemle karşı karşıya olduğunu ve stagflasyonu önlemek için faizleri artırması gerektiğini öngörmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu