Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kriz Kahini Uyardı: Faiz Artışı Devam Etmeli

Ünlü ekonomist Nouriel Roubini, Avrupa ve İngiltere merkez bankalarının stagflasyonu önlemek için faiz artışına ara vermemesi gerektiğini söyledi.
Kriz Kahini Uyardı: Faiz Artışı Devam Etmeli
HABER GİRİŞ

Bu hafta tam anlamıyla merkez bankaları haftası olacak. ABD, Japonya, Türkiye ve İngiltere başta olmak üzere daha birçok ülkenin merkez bankası faiz kararını duyuracak. Piyasalar ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artışı yapmasını beklemiyor.

2008 küresel ekonomik krizini önceden tahmin eden ve dünyada kriz kahini olarak bilinen ünlü ekonomist Nouriel Roubini’den bir değerlendirme geldi.

Petrol fiyatlarındaki son artışın manşet enflasyonu yüksek tutacağını söyleyen ekonomist, daha gevşek para politikasından bahsetmenin erken olduğunu belirterek Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) faiz artırımlarına devam etmesi gerektiği yönünde konuştu.

Her iki bankanın da FED’den daha büyük bir ikilemle karşı karşıya olduğunu ve stagflasyonu önlemek için faizleri artırması gerektiğini ifade etti.

Euro Bölgesi ve İngiltere merkez bankalarının enflasyonun çok yüksek olması ve ekonomideki bocalama nedeniyle zor durumda olduğuna, enflasyonun hedef orandan yüksek kalmaya devam ettikçe daha fazla faiz artışına ihtiyaç olabileceğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.