Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kuzey İrlanda’nın Tüm Sektörleri Haziran’da Büyümeye Geri Döndü

Yapılan bir araştırma, Kuzey İrlanda'daki ekonomik üretimin Haziran ayında gerilemeye devam ettiğini ancak bunun çok daha düşük bir oranda olduğunu belirtti. Detaylar şöyle;
Kuzey İrlanda’nın Tüm Sektörleri Haziran’da Büyümeye Geri Döndü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ulster Bank tarafından yapılan bir araştırma, Kuzey İrlanda’daki ekonomik üretimin Haziran ayında gerilemeye devam ettiğini ancak bunun çok daha düşük bir oranda olduğunu öne sürdü.

Bankanın yaklaşık 200 firmanın temsili örneğiyle yaptığı aylık ankette, Nisan ve Mayıs ayları kilitlenme birçok işletmeyi geçici olarak kapanmaya zorladığı için en kötü sonuçlar alınmıştı.

Fakat Haziran araştırması, üretimin büyümeye geri döndüğünü, diğer sektörlerin ise üretimde daha az dramatik düşüşler gördüğünü ileri sürdü.

BBC’nin haberine göre Ulster Bank Baş Ekonomisti Richard Ramsey, kilitlenme hafifledikçe iyileşme eğilimi olduğuna dair işaretler bulunduğunu dile getirdi.

İlk kilitlenme ayı olan Nisan’da tüm zamanların en düşük seviyesinin görüldüğünü, Mayıs ayında üretimdeki düşüşün hafiflemeye başladığını vurguladı. Haziran ayında kilitleme kısıtlamalarındaki gevşemenin, bu eğilimin devamını gördüğünü, hatta geçen ay her sektörün 8 aydır ilk kez büyümeye geri döndüğünü ekledi.

Bankanın her ay işletmelere yeni siparişler, ihracat ve personel gibi veriler sorduğu, bunun tıpkı PMI gibi 50 altı ve üzeri olmak üzere sayısal bir endeks oluşturmak için kullanıldığı söylendi.

GCM Yatırım Banner
Nisan ayında mevsimsellikten arındırılmış ticari faaliyet endeksi sadece 8,3 seviyesindeyken Mayıs’ta 18,9’a ve Haziran’da 42,6’ya yükseldi.

Kuzey İrlanda Ölüm Bilanço Bazı analistler, bu tür anketlerin güvenilirliğinin pandeminin yol açtığı aşırı ekonomik koşullardan etkilendiğini ileri sürse de Haziran ayı dünya çapında iyileşmelerin görüldüğü bir ay oldu. Çünkü ekonominin bazı bölümleri yeniden açıldıkça, zorunlu olmayan perakende gibi duran bazı sektörler az da olsa yeniden hareketlendi.

Önde gelen düşünce kuruluşu Pivotal’ın birkaç hafta önce gelen raporu da ülkenin karşılaştığı zorluklara ve fırsatlara dikkat çekmişti. Covid-19’un GSYİH’de yaratacağı düşüşle ilgili tahminlere atıfta bulunan rapor, UUEPC’nin yüzde 12,7’lik daralma öngörürken Danske Bank/Oxford Economics’in yüzde 7,5’lik daralma öngördüğünü hatırlatmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.