Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Piyasalarda Gelecek Hafta Büyüme Verileri Öne Çıkacak

Yurt içi ve küresel piyasalarda gelecek hafta önemli büyüme verilerinin yanı sıra ABD ve Euro Bölgesi'nde tüketici güven raporları yakından takip edilecek.
Küresel Piyasalarda Gelecek Hafta Büyüme Verileri Öne Çıkacak
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimlerine ne zaman başlayacağına dair belirsizlik devam ederken, 21 Şubat’ta yayımlanan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı tutanakları yetkililerin para politikasını hızlı bir şekilde gevşetme konusunda endişeler taşıdıklarını gösterdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ise 22 Şubat’ta politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 45’te sabit bıraktı.

23 Şubat ile biten haftadaki TCMB’nin faiz kararının ardından, mevcut faiz seviyesinin enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yaklaşana kadar korunacağını belirtti.

Gelecek hafta ise gözler yurt içi ve küresel piyasalarda ülkelerden gelecek olan kritik büyüme verilerine çevrildi.

1-) ABD Yeni Konut Satışları

Küresel piyasalarda 26 Şubat Pazartesi günü ABD’de yeni konut satışları, Dallas FED imalat aktivite endeksi verileri yayımlanacak.

GCM Yatırım Banner

2-) ABD, CB Tüketici Güven Endeksi

Yurt dışı ekonomi takvimine göre 27 Şubat Salı günü ABD’de dayanıklı mal siparişleri ve CB tüketici güven endeksi raporları açıklanacak.

Almanya’da ise Salı günü Almanya’nın Mart ayı Gfk tüketici güveni raporu duyurulacak.

3-) ABD Büyüme

Küresel piyasalarda 28 Şubat Çarşamba günü ABD’nin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYH) ve toptan eşya stokları raporları takip edilecek.

Euro Bölgesi’nde ise Çarşamba günü tüketici güven endeksi, reel kesim güven endeksi ile ekonomik güven endeksi verileri duyurulacak.

Yurt içinin 28 Şubat veri takvimine göre Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Ocak 2024 dönemine ilişkin dış ticaret endeksi verileri açıklanacak. Geçen ay açıklanan Aralık 2023 dönemine ait verilerde dış ticaret açığı yıllık bazda yüzde 37,8 azalarak 6 milyar 39 milyon dolara gerilemişti.

TÜİK Çarşamba günü TÜİK Şubat 2024 dönemine ilişkin ekonomik güven endeksi verilerini paylaşacak. Geçen ay açıklanan Ocak raporunda ekonomik güven endeksi önceki aya göre yüzde 3,1 oranında artarak 99,4 değerine yükselmişti.

4-) Türkiye 4. Çeyrek Büyüme

Küresel piyasalarda 29 Şubat Perşembe günü ABD’de kişisel gelirler ve harcamalar raporu bildirilecek. Almanya’da ise Perşembe günü işsizlik oranı ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporları yayımlanacak.

Yurt içinin 29 Şubat’a ait ekonomik takvimine göre TÜİK Ocak 2024 dönemine ilişkin Hizmet Üretici Fiyat Endeksi (H-ÜFE) verilerini paylaşacak.

TÜİK Perşembe günü Türkiye’nin 2023 yılı 4’üncü çeyrek (GSYİH) raporunu duyuracak. Türkiye ekonomisi 2023 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 5,9 büyüme kaydetmişti.

5-) Euro Bölgesi Enflasyon

Küresel piyasalarda 1 Mart Cuma günü ABD’nin Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi verileri takip edilecek.

Euro Bölgesi’nde ise Cuma günü imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI), TÜFE ile işsizlik oranı verileri yayımlanacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın