Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

Türkiye’nin yakın takibe alınan üçüncü çeyrek büyüme verileri geldi. Gayrisafi yurt içi hasıla verilerindeki artış yüksek perdeye taşındı. Detaylar haberde;
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan dönemin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) verilerini paylaştı. Türkiye’nin büyüme verisi üçüncü çeyrekte çarpıcı bir artışa şahit oldu.

Yılın ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,8 büyüme gösteren Türkiye ekonomisi, üçüncü çeyrekte yüzde 5,9 büyüdü.

Bloomberg HT’nin anketine katılan 18 kurumun medyan tahminine göre üçüncü çeyrek için beklenti yüzde 5,5’lik büyümeye işaret etmişti.

GSYİH Büyüme Hızları 3. Çeyrek
Kaynak: TÜİK

Üçüncü çeyrekte geçen yıla göre çarpıcı bir artış yaşanırken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYİH zincirlenmiş hacim endeksi, ikinci çeyreğe göre yüzde 0,3 ile sınırlı bir artış gerçekleştirdi. Takvim etkisinden arındırılmış GSYİH zincirlenmiş hacim endeksi, yılın üçüncü çeyreğinde geçen senenin aynı çeyreğine göre yüzde 5,1 arttı.

Vergi Gelirleri Verileri Uçurdu

Hazine ve Maliye Bakanı görevine gelen Mehmet Şimşek’in Temmuz ayında başlattığı zam yağmuru, büyüme verilerinde kendini gösterdi.

GCM Yatırım Banner

GSYİH’yi oluşturan faaliyetler arasında 2023 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 16,5 ile en çok net vergi kaleminde artış oldu.

İnşaatta yüzde 8,1, sanayide yüzde 5,7, finans ve sigorta faaliyetlerinde yüzde 5,1, hizmetler yüzde 4,3, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 2,7, tarım sektörü yüzde 0,3 ve diğer hizmet faaliyetleri yüzde 2,2 artış yaşandı. Ancak mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri yüzde 2,5 azaldı.

A10 Düzeyinde Büyüme Hızları 3. Çeyrek
Kaynak: TÜİK

GSYİH Cari Fiyatlarla 7,7 Trilyon TL

TÜİK verilerine göre 2023 yılının üçüncü çeyreğinde üretim yöntemiyle GSYİH tahmini, cari fiyatlarla geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 79,8 artarak 7 trilyon 681 milyar 432 milyon TL olarak kayda geçti. Dolar bazında bakıldığında ise bu tutar 295 milyar 815 milyon seviyesinde gerçekleşti.

Yerleşik hane halklarının nihai tüketim harcamaları ise söz konusu dönemde yüzde 11,2 arttı. Devletin nihai tüketim harcamalarında artış yüzde 5,3 oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın