Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bloomberg HT’ye göre Türkiye Ekonomisi Büyüyecek mi?

Bloomberg HT'nin bugün açıklanan anket sonuçlarına göre Türkiye ekonomisi 2023 yılı üçüncü çeyrekte de büyümesini sürdürecek. İşte detaylar;
Bloomberg HT’ye göre Türkiye Ekonomisi Büyüyecek mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Perşembe günü yayımlanacak olan 2023 yılı 3’üncü çeyrek gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) rapor öncesinde Bloomberg HT anket sonuçlarını paylaştı. Bloomberg HT’nin medyan tahmine göre Türkiye ekonomisi 2023’ün 3’üncü çeyreğinde yıllık yüzde 5,5 büyüyecek.

Bloomberg HT’nin anketine katılan 18 kurumdan en düşük tahmini veren kurum 3’üncü çeyrekte yıllık yüzde 4,1, en yüksek tahmini veren kurumsa yüzde 6,1 büyüme beklediğini bildirdi.

TÜİK’in Ağustos ayında açıklanan verilerine göre Türkiye ekonomisi 2023’ün 2’nci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3,8 oranında büyüme kaydetmişti.

Dönemsel büyüme beklentisi ise 8 kurumun katılımıyla medyanda yüzde 1 seviyesindeyken, maksimum beklenti yüzde 1,6 olarak bildirildi. Çeyreklik bazda minimum büyüme beklentisi ise yüzde 0,3 olarak paylaşıldı.

Bloomberg HT’ye göre 2023 yılının tamamına ilişkin büyüme beklentisi 16 kurumun katılımıyla yüzde 4,2 olarak kaydedildi. Maksimum beklenti yüzde 4,5, minimum büyüme beklenti ise yüzde 3,9 olarak aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

2024 yılına ilişkin büyüme beklentisi 16 kurumun katılımıyla yüzde 3,2 olarak açıklandı. 2024 yılına ilişkin maksimum büyüme beklentisi yüzde 4,3 seviyesindeyken, minimum büyüme beklentisi ise yüzde 1,6 olarak öngörüldü.

Bloomberg HT, 2023 yılının 2’nci çeyreğinde Türkiye ekonomisinin yıllık yüzde 4 büyüyeceği yönündeki tahminiyle TÜİK’in yüzde 3,8’lik sonucuna yaklaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.